kapat ikonu

Bakandan Ağbal'dan "KDV" açıklaması

Son dönemlerde KDV oranlarında yapılan indirim ve bazı sektörlerdeki muafiyetlerin sürüdürülebilir olmasının mümkün olmayacağı belirtildi.

  • Gündem
  • 21 Temmuz 2017 08:13
  • Son Güncelleme: 21 Temmuz 2017 17:21
Son dönemlerde KDV oranlarında yapılan indirim ve bazı sektörlerdeki muafiyetlerin sürüdürülebilir olmasının mümkün olmayacağı belirtildi.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ekonomiye yönelik önemli açıklamalar yapıldı. İhracatçılar Meclisinde gerçekleştirilen ekonomik konulu programda konuşma yapan Maliye Bakanı özellikle son dönemlerde ekonominin geldiği son nokta katettiği yol hakkında önemli planlamalar yaptı. Ekonomik destek almak ve piyasaları hareketlendirmek için yapılan çağrılar sonrasında sivil toplum örgütleri ve pek çok işverenin destekleri şu sıralar incelemeye alındı. İncelemelerin ardından bir yol haritası çizilecek ve nasıl bir program yapılacağı net bir şekilde belirlenecek.
 
KDV sisteminin son dönemlerde sık sık tartışılması ve farklı bir vergilendirme sistemi olduğunun ifade edilmesinin ardından 1985 yılına yani ilk kez uygulanıldığı tarihe kadar gidildi. Bu süreç içerisinde sistemin daha etkili ve uygulanabilir olması amacıyla üzerinde sistemsel değişikliklere kadar gidildi. Bu sistemsel değişimler sonrasında üretim ve yatırımlar KDV oranları ile vergilendirilmeye başlandı.
 
Ancak yapılan detaylı değerlendirmeler sonrasında yatırımların, üretimlerin ve dolayısı ile istihdamın önünde ciddi sorunların oluştuğunu gözler önüne serdi. Bu konuda KDV sisteminin yeniden ele alınması ve üzerinde bazı değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Şu sıralar yerli bir sistem oluşturabilmek adına üzerinde çalışma yapıldığı belirtildi. Büyüme hedeflerinin doğru bir sistem yakalanmasının ardından daha fazla artması da planlananlar arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol