kapat ikonu

Bakan Varank’tan sanayi üretimi değerlendirmesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, döviz kuru ve dış şokların gelmesine rağmen Türk sanayisinin gücünü kanıtladığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, açıklanan sanayi üretimi verileri hakkında, döviz kurundaki belirsizliğin ve dışsal şokların en yoğun biçimde yaşandığı döneme rağmen, Türk sanayisinin gücünü ve direncini bir kez daha kanıtladığını vurguladı.
 
‘’KÖTÜ DÖNEM GERİDE KALMAYA BAŞLADI’’
 
Sanayi üretim endeksinin ağustosta piyasa beklentilerine kıyasla olumlu gerçekleştiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, verilerin döviz kurundaki belirsizliğin ve dışsal şokların en yoğun biçimde etkisini hissettirdiği dönemde gelmesine karşın, Türk sanayisinin gücünü ve direncini bir kez daha kanıtladığını ve artık sanayi açısından zorlu dönemin geride kalmaya başladığını ifade etti.
 
Bakan Varank tarafından yapılan yazılı açıklamasında, ağustos ayı sanayi üretim endeksi verileri hakkında değerlendirme yapıldı.
 
GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ GÖSTERDİ
 
Varank, ağustosta sanayi üretim endeksinin piyasa beklentilerine nazaran olumlu gerçekleştiğine işaret ederek endeksin geçen yıla göre yüzde 1,7 artış gösterdiğini söyledi.
 
8 AYDA YÜZDE 6,6 ARTTI
 
Ağustos ayıyla birlikte 8 ayda sanayi üretimindeki artışın yüzde 6,6 olduğunu vurgulayan Varank, bu verilerin, döviz kurundaki belirsizliğin ve dışsal şokların en yoğun biçimde yaşandığı dönemde gelmesine rağmen, Türk sanayisinin gücünü ve direncini bir kez daha kanıtladığını ve ülke sanayisi için zorlu dönemlerin geride kalmaya başladığını ifade etti.
 
Bakan Varank, en dikkat çekici gelişmenin yüksek teknolojili ürünlerin üretimindeki yıllık yüzde 26,8'lik ve aylık yüzde 9'luk artış olduğuna dikkati çekerek,, bu durumun Yeni Ekonomi Programı'ndaki (YEP) yüksek katma değerli üretime geçiş hedefini destekler nitelikte olduğunu belirtti.
 
Ağustosta ana sanayi gruplarında en yüksek artışın sermaye malı üretiminde gözlendiğini söyleyen Varank, bu kalemde geçen yıla göre yüzde 5,3 ve bir önceki aya göre yüzde 2'lik bir artışın görüldüğünü, bu tablonun da üretime dönük yatırımların devamı açısından olumlu bir gösterge olduğunu aktardı.
 
Varank, bakanlığın yurt içi üretim göstergelerindeki aylık değişimleri sektör bazlı detaylı bir biçimde analiz edip, atılması gereken adımları süratle atarak ve politikaların sıkı takibini yaptığını anlattı.
 
DESTEK PAKETİNDEKİ EYLEMLERİN ÇOĞU HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Ağustos ayında yaşanan finansal saldırıya karşı 17 Ağustos'ta üreticiler için ‘’Destek ve Önlem Paketi’’ni açıkladıklarını hatırlatan Bakan Varank, burada yer alan eylemlerin çoğunun başarılı bir şekilde hayata geçtiğini, geri kalan kısımda ise önemli ilerlemeler kaydedildiğinden bahsetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol