kapat ikonu

Bakan Varank’ın katılımıyla 17. MÜSİAD EXPO başladı

Bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla CNR Expo'da start aldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından CNR Expo'da bu yıl 17'ncisi düzenlenen MÜSİAD EXPO, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da teşrifiyle başladı.
 
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 21-24 Kasım'da ziyaret edilebilecek fuarın açılışında yaptığı konuşmasında bu yıl MÜSİAD EXPO’nun 17’ncisini düzenlediklerini hatırlatarak, dünyanın en geniş katılımlı fuarlarından biri olduğunu öne sürdü.
 
İKİ TEMEL DÜSTURU ÜZERİNDE BİRLEŞİLDİ
 
Kaan, bu sene MÜSİAD olarak çalışmalarını kuruluş amaçlarına en uygun gelen “Meselemiz Türkiye olsun” ve “Birlikte kazanalım” iki temel düsturu üzerinde birleştirdiklerini ifade ederek, Türkiye için değer yaratmaya devam ettiklerini vurguladı.
 
 
BİR AVUÇ YÜREKLİ İNSAN İLE YOLCULUK BAŞLADI
 
MÜSİAD’ın bundan 28 yıl önce bütün derdi, memleketi olan, bir avuç yürekli insan ile yolculuğuna başladığını anımsatan Kaan, çok badireler atlattıklarını, tam bitti denilen yerde, adeta küllerden doğarak tekrar tekrar var olduklarını ileri sürerek, tüm bu süreçlerin memleket sevdası ile aşıldığının altını çizdi.
 
MÜSİAD, KOBİ’LER İÇİN GÜVEN VERİCİ BİR UNSUR
 
Kaan, gelinen noktada MÜSİAD’ın olgunluk çağını yaşayan ve tecrübeleriyle gelecek öngörüleri yapabilen bir kurum hâline geldiğini anlatarak, ihracatın yüzde 56’sını ve ithalatın yüzde 38’ini gerçekleştiren ve Türkiye’ye cari fazla veren, ekonomisinin taşıyıcı gücü olan KOBİ’ler için güven verici ve birleştirici bir unsur olduğunu savundu.
 
İŞLETMESİNİ ORTA ÖLÇEĞE TAŞIMA HEDEFİ OLANLARA CESARET VERİLİYOR
 
MÜSİAD’ın zamanla kazandığı iş yapma tecrübelerini KOBİ yapıları ile paylaşıp yeni iş modelleri geliştirdiğini söyleyen Kaan, Orta Ölçekli Sanayi Bölgeleri Projelerinin bu desteklerden sadece biri olduğunu aktararak, bu projenin küçük sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri bir alternatifle buluşturduğunu bildirdi. Kaan, işletmesini küçükten orta ölçeğe taşıma hedefi olan firmalara cesaret verdiğini ileri sürerek, MÜSİAD EXPO Projeler Vadisi kapsamında görücüye çıkacak olan bu projenin bir ‘’üretim kampüsü’’ şeklinde inşa edileceğini dile getirdi.
 
ÜLKE EKONOMİSİNE 200 MİLYAR DOLAR KAZANDIRILACAK
 
Kaan, Alman ekonomisinin yüzde 80’ini 20 bin KOBİ’nin oluşturduğunu belirterek, Türkiye’de her yıl 2000 KOBİ firmasını, orta ölçekli hâle getirerek, faaliyete geçtikten sonra senede 200 milyar doları ülke ekonomisine kazandırılmasının amaçlandığını açıkladı.
 
SAVUNMA SANAYİNİN ÖNDE GELEN TEMSİLCİLERİ MÜSİAD EXPO'DA BİR ARADA
 
Fuarda, Türkiye'nin savunma sanayisindeki global ve yerel ölçekteki üreticilerinin ürünlerinin de yer aldığı 48 stant bulunuyor. BMC’nin standında Kirpi, Amazon, ASELSAN'ın Alkan Havan Silah Sistemi'nin entegre edildiği Vuran araçları da fuarda sergileniyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol