kapat ikonu

Bakan Varank BMC'nin tam elektrikli otobüsü Neocitiy'i kullandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, BMC tarafından üretilen tam elektrikli otobüs Neocitiy'i kullandı, uzaktan kumanda sistemli çok amaçlı zırhlı araç Amazon'u test etti.

  • Otomobil
  • 10 Ekim 2019 12:05
  • Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 19:02

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BMC'nin Pınarbaşı Tesisleri'nde bazı incelemelerde bulundu. BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk’ten bilgi alan Bakan Varank, firmanın ürettiği tam elektrikli otobüs Neocitiy'i kullandı. Burada üretim alanının da ziyaret eden Bakan Varank, uzak kumanda sistemli çok amaçlı zırhlı araç Amazon'u da test etti.

Firma tarafından üretilen Türkiye’nin ilk ve tek tank taşıyıcısını da deneyimleyen Bakan Varank, son olarak TEKNOFEST İstanbul'da ilk kez sergilenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı BMC'nin pikap aracı Tulga'yı sürdü ve imzaladı.

"Burada gördüklerimizle gururlanmamak elde değil"

Ziyaretin ardından Varank, yaptığı açıklamada, tesislerde ticari araçların yanı sıra savunma sanayi araçlarının da üretildiğini belirtti. Tesiste tank çekicilerinden zırhlı personel taşıyıcılarına bir çok aracın yerli ve milli imkanlarla üretildiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Savunma sanayinde elde ettiğimiz başarılarla özellikle terörle mücadelede çok güzel neticeler elde ettik. Barış Pınarı Harekatı başladı, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türk Silahlı Kuvvetleri harekete geçti. Bizim tek amacımız bölgede barışı tesis etmek ve terör koridoruna asla müsaade etmemek. Biz yıllarca bu bölgede neler çektik zaten vatandaşlarımız bunu çok iyi biliyor, sınır bölgelerinden yapılan saldırılar, ülkemizdeki terör saldırıları... Bunların tamamı sınırımızın biraz ötesinde kurulmaya çalışan terör koridoru kaynaklıydı. Biz bu soruna kalıcı bir çözüm getirmek için bu harekatı başlatmış olduk. Bu harekatta da elimiz güçlendiren en önemli etkenlerden bir tanesi savunma sanayi üreticilerimiz ve savunma sanayinde elde ettiğimiz başarılar. Burada gördüklerimizle gururlanmamak elde değil. Bunlar bizi ileriye taşıyacak, Türkiye Cumhuriyeti'ni tam bağımsız hale getirecek ve ülkemizi özellikle güvenlik anlamında tam bir bağımsızlığa getirecek gelişmeler. Mutluyuz, gururluyuz."

"Kafa Topu" mucitlerine ziyaret

Bakan Varank, İzmir programı kapsamında tüm dünyada popüler hale gelen "Kafa Topu" adlı oyunun geliştirildiği Masomo şirketindeki genç çalışanları da ziyaret etti.

Şirket sahiplerinin ve çalışanlarının büyük bir yurt dışı yatırımı aldıklarını bildiren Varank, "120 milyon kez indirilmiş bir oyundan bahsediyoruz. Milyonlarca insan bu oyunu oynuyor. Buradan bir gelir elde ediliyor. Bizim Ar-Ge merkezi, tasarım merkezi desteklerimiz var. Burası da tasarım merkezi başvurusunda bulunacak. Ülkemize ihracat anlamında para kazandıran inovatif fikirlerin nasıl gelir getiren işlere dönüştüğünü gösteriyorlar." dedi. Apple, Çin'de tartışma yaratan uygulamayı Apple Store'dan kaldırdıApple, Çin'de tartışma yaratan uygulamayı Apple Store'dan kaldırdı

Oyunu kendisinin de oynadığını belirten Varank, "Kamuoyuna böyle başarı hikayelerini anlatmamız lazım. Gençleri desteklemeye devam edeceğiz. İzmir de bunun güzel örneklerinden biri." diye konuştu.

Bakan Varank, oyun geliştiricileriyle tablet aracılığıyla yaptığı karşılaşmayı kazandı. Varank, yeniden oynama teklifine ise "Zirvede bırakmak lazım." esprisiyle karşılık verdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol