kapat ikonu

Bakan Turhan Kanal İstanbul için tarih verdi

Bakan Turhan, Kanal İstanbul Projesine 2019 yılında başlanmasının planlandığını söyledi.

YHT hatlarında taşınan yolcu sayısının 44 milyona yaklaştığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Ankara-Sivas hızlı tren projesinde sona yaklaşıldığı bilgisini verdi.
 
Son 16 yılda ulaşım ve haberleşmede gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye'yi ulaştırma ve haberleşme alanında dünyayla rekabet eden bir ülke hâline getirdiklerini öne sürdü.
 
16 YILDA ÜLKE BAŞTAN AŞAĞI YENİ YOLLARLA DONATILDI
 
Bakan Turhan, 16 yılda ülkeyi baştan aşağı yeni yollarla donattıklarını, hava yolunda yurt içi ve yurt dışında uzakları yakın ettiklerini, demir yolu yapımını millî politika hâline getirdiklerini, haberleşmede köyden şehre tüm ülkeyi en yeni teknolojilerle donattıklarını aktararak, ulaşım ve haberleşmeye yapılan yatırımlarla nesillerin yaşatılmasının amaçlandığını savundu. Turhan, bu düşünceden hareketle, ulaşım altyapıyı güçlendirerek dünyayla entegre olmak adına bugüne kadar 515 milyar liralık yatırım yapıldığından bahsetti.
 
ÜLKE DÜNYANIN EN KRİTİK KAVŞAĞI DURUMUNA GELDİ
 
Turhan, bölünmüş yol, otoyol, viyadük ve köprülerle doğu-batı aksında ‘’koridor ülke’’ olarak tanımlanan Türkiye'yi kuzey-güney hattında da koridor hâline getirdiklerini ifade ederek, bu sayede ülkenin 3 kıtanın birleştiği, dünyanın en kritik kavşağı durumuna geldiğini ileri sürdü.
 
DEV PROJELER DEVAM EDİYOR
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi küresel ölçekli dev projelerin hizmete sokulduğunu hatırlatan Turhan, Kuzey Ege Limanı, Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dev projelerin de devam ettiğini vurguladı.
 
İSTANBUL HAVALİMANI İLE YENİ BİR EVREYE GİRİLDİ
 
Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı sayesinde hava yolculuğunda yeni bir evreye girildiğini dile getirerek, 2003 yılında 36,5 milyon olan hava yolu yolcu sayısının 2017 yılında 195 milyona yükseldiğini açıkladı.
 
HAVACILIK VE UZAY SANAYİSİNDE İHRAÇ EDEN ÜLKE OLACAĞIZ
 
Yolcu sayısının 2023 yılına kadar 450 milyona çıkmasının beklendiğini bildiren Mehmet Cahit Turhan, 56 olan havalimanı sayısının 65'e çıkmış olacağına işaret ederek, havacılık ve uzay sanayisinde teknolojiyi ithal eden ülke olmak yerine teknolojiyi üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke olmayı hedeflediklerini anlattı.
 
KANAL İSTANBUL’A 2019’DA BAŞLANACAK
 
Bakan Turhan, yeni yollarla, otoyollarla, köprülerle, tünellerle, metrolarla, banliyö hatlarıyla İstanbul'a hizmet etmeye devam ettiklerinin altını çizerek, bir diğer mega proje olan Kanal İstanbul'a ise 2019'da başlanacağının planlandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve önderliğinde milletin güçlenmesi, Türkiye’nin kalkınması için hep birlikte, el birliğiyle, güç birliğiyle çalışmaların devam edeceğini kaydeden Bakan Turhan, sözlerinin sonunda da İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek 3 katlı tünelin proje çalışmalarında da sona gelindiğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol