kapat ikonu

Bakan Tedes'i ödemeyin dedi!

Son dönemlerde tedes sisteminin çeşitli tartışmalara neden olmasının ardından bakan tarafından çarpıcı açıklamalar yapıldı.

Son dönemlerde tedes sisteminin çeşitli tartışmalara neden olmasının ardından bakan tarafından çarpıcı açıklamalar yapıldı.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya geldi. Bu süreç içerisinde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi hakkında gündemde ortaya çıkan bazı iddialara önemli cevaplar verdi. Maliye Bakanı yapmış olduğu açıklamalarda sistemin ilk uygulandığı dönemlerde iyi niyetli olması gerekirken vatandaşları zor durumda bıraktığını ve gereksiz cezaların kesildiğini belirterek bir yılı geçmiş olan TEDES cezalarının ödenmemesi gerektiği konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.
 
TEDES sisteminin kurulduğu ilk andan itibaren iyi niyetli bir sistem olarak hayata geçirildiği ve bu sistemin kazaları önlemek üzere kurulduğu ifade edilmişti. Ancak yapılan çeşitli düzenlemeler sonrasında vatandaşlara kesilen cezaların sanıldığı kadar iyi niyetli olmadığı ortaya çıktı çünkü cezaların büyük bir kısmının TEDES sisteminden haberdar olmayan vatandaşlara kesilmesi kamuoyunda durumun tepkilere neden olmasını sağladı. Pek çok belediyenin kurmuş olduğu TEDES sisteminden araç sürücülerini haberdar etmedikleri ortaya çıktı.
 
Böyle bir sistemin kurulmasının ardından yer aldığı bölgede yer alması gereken tabelaların yerinde olmadığı sürücülere bu konuda hakkında bilgilendirici bir çalışmanın yapılmadığı belirlendi. Konu hakkında ortaya çıkan şikayetler sonrasında Bakanlık harekete geçti ve bu süreçte gerekli levhaların konulmasını sağladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal bir yıl önceki cezaların bu konuda çok geçerli olmadığını belirterek vatandaşlar tarafından ödenmemek gibi haklarının bulunduğu belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol