kapat ikonu

Bakan Soylu'dan valilere 'fahiş fiyat' talimatı!

Kurdaki dalgalanmaları fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir alınması yönünde valiliklere genelge gönderildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 il valiliğine genelge gönderildi. Söz konusu genelgede, kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir alınması istendiği yönünde bilgiler yer alıyor.

FIRSATÇILARA KARŞI HAREKETE GEÇİLDİ

İçişleri Bakanlığından sabah saatlerinde yapılan yazılı açıklamada son günlerde kurda yaşanan dalgalanmaları öne sürerek stokçuluk yapan ve ürün fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı bakanlık harekete geçti. Bakan Soylu’nun imzasıyla gönderilen genelgede fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendiği belirtildi.

‘’GENEL EMİR’’ ÇIKARMA TALİMATI

Gönderilen genelgeye göre; son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmeler tarafından, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere yönelik fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünlerin ise stokta tutularak fiyat artışına neden olduğunun altı çizildi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından vatandaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu genelgede yer aldı. Bu bağlamda valiliklere de "genel emir" çıkarma yetkisi verildi.

FAHİŞ FİYATA KARŞI TEDBİR KARARI

İlgili duruma karşı kanunda yer alan hükme göre, bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı genelgede duyuruldu. İdarelerin de doğrudan ya da bakanlığın talebi ile birlikte denetim önlemlerini almakla görevli olduğu aktarıldı. Buna göre kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için valiliklerden fahiş fiyatlara karşı tedbirler alınması yönünde çalışmaların yapılması yayımlanan genelge ile bildirildi.

Bakan Soylu imzasıyla 81 valiliğine gönderilen ilgili genelgede ifade edilen tedbir maddeleri ise şu şekilde:

STOKÇULARA İZİN YOK!

Valilik denetiminde bulunan il sınırları içerisindeki esnafın, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatlarını yükseltilmeyeceği açıkça kaydedilirken, ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyeceği ve stokçuluk yapılmayacağının üstünde duruldu. Ayrıca, malın ayırıcı özelliği, birim satış fiyatı, üretim yeri, tüm vergiler dâhil satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatı, uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uygun olarak yer alması alacak.

ETİKETLER GÖRÜNÜR OLACAK

Ürünler üzerinde yer alan etiketler, tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harfler okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte olması gerekiyor. Söz konusu etiketlerde başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet verilmemesi istendi.

FİYATLAR KOLAYLIKLA GÖRÜNECEK

Tarife ve fiyat listeleri, hangi mala ait olduğu, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülüp okunabilecek.

EMRE UYMAYANLARA CEZA

Valiliklere gönderilen genelgede söz konusu emre uymayanlara ise Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler uygulanacak, para cezası kesilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol