kapat ikonu

Bakan Soylu 'emeklilikte yaşa takılanlar' hakkında konuştu

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ‘yaş ile ilgili düzenlemenin hazine transferlerinin artmasına neden olacağını’ söyledi.

  • Gündem
  • 05 Mayıs 2016 13:00
  • Son Güncelleme: 05 Mayıs 2016 14:43
Bakan Soylu bu konuda yapılacak düzenlemenin kuruma zarar vereceğini ve Hazine'de daha hızlı para transferine neden olacağını belirtti.
 
Emeklilik süreciyle ilgili tüm koşulları karşılayan ama yaşı gelmediği için emekli olmayan vatandaşların oluşturduğu kesim nedeniyle ‘emeklilikte yaşa takılalar’ diye bir grup oluştu. Bu gruptaki kimseler düzenli olarak sigorta primleri yatırılmış ve çalışması gerektiği gün sayısı kadar çalışan kişiler ancak emekli olunması için gerekli yaşa gelmedikleri için emeklilik hakkından faydalanamıyorlar.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya, bu alanda herhangi bir düzenlemenin gündemde olmadığını söyledi. Emeklilik yaşının değişitirilmsi veya yaş dışındaki koşulları sağlayan sigortalılara aylık bağlanması gibi bir çalışmanın olmadığını ifade eti. Soylu, bu tip bir durumda kurumun aktüeryal dengesinin bozulacağını ve hazine transferlerinin artmasına neden olacağını ifade etti.
 
Akşam'ın haberinden edinilen bilgilere göre, Bakan Soylu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, emeklilerle ilgili soru önergesini cevapladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu, kamuda emekliye ayrılanların ortalama yaşının 53 olduğunu, kendi adına bağımsız çalışanların 59 ve bir veya birden fazla işte çalıştırılanların emekli olmadaki yaş ortalamasının da 51 olduğunu belirtti.
 
Emeklilik yaşı kadınalrda 58 erkeklerde 60 olmasına rağmen ortalama yaşı kademeli geçiş gereği bu seviyelerde gerçeklememiş olduğunu ifade eden Soylu, bu yasayla ilgili herhangi bir düzenleme yapılmayacağını da belirtti.
Akşam
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol