kapat ikonu

Bakan Selçuk: Nafaka sistemi daha işlevsel hâle gelmeli

Boşanmalarda mağduriyet ve hak kaybına karşı nafaka sisteminin daha işlevsel hâle getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, boşanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda aile fertlerinin herhangi birinin mağduriyet yaşamayacağı ve hak kaybına uğramayacağı nafaka sisteminin daha işlevsel hâle gelmesi gerektiğini savundu.
 
Bakan Selçuk, Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Ankara Hâkimevi'nde düzenlediği "Gündem Buluşmaları: Nafaka Sistemi" programının konuşma yaptı. Konuşmasında ise bakanlıkça bireyi, aileyi, toplumu ve çalışma hayatını ilgilendiren birçok alana dair politikalar geliştirip hizmetler sunulduğunu aktardı.
 
HAKKANİYETLİ ÇÖZÜMLER ÜRETİLECEK
 
Bu hizmetlerin daha da ileri seviyeye ulaştırılması için bakanlığın alanı olan konularla ilgili tüm taraflarla iş birliği geliştirmek ve ortak akılla hakkaniyetli çözümler üretilmesinin temel öncelik olduğunu dile getiren Selçuk, uygulama örneklerinden hareketle ilgili taraflarla gerçekleştirecek bilgi ve tecrübe paylaşımı ortamlarının bu konuya doğru bir şekilde yol göstereceğine inandığını kaydetti.
 
İLK BAŞTA ‘’NAFAKA SİSTEMİ’’ ELE ALINIYOR
 
Bu amaç doğrultusunda, "Gündem Buluşmaları"nın başladığını aktaran Selçuk, ilk paydaşları olan Adalet Bakanlığının destekleriyle çeşitli mecralarda gündeme getirilen "Nafaka Sistemi"nin ele alınacağını belirtti.
 
ERDOĞAN, ‘100 GÜNLÜK İCRAAT PROGRAMI’NDA AÇIKLAMIŞTI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük icraat programında da nafaka ödeme sisteminin adil hâle getirilmesi hükmünün de yer aldığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu toplantılar sayesinde nafaka sisteminin güncellenerek daha adil bir kimlik kazanmasına yol açacağına inandığını dile getirdi.
 
Konuşmada Türkiye'nin toplumun değişen ihtiyaçlarına, aile ve bireylerin sosyo-ekonomik durumlarına göre kendini güncellemeye ve hukuki altyapısını güçlendirmeye devam edildiğinin altı çizildi.
 
Bu kapsamda bakanlık da aileyi güçlendiren, evlilik ile boşanma sürecinde ve sonrasında tarafların yaşayabileceği olası sorunların çözümüne dair daha adil bir yaklaşım ortaya koymak için çalışmalara devam ediyor.
 
YOKSULLUK NAFAKASI
 
Gündem Buluşmaları’nın içeriğinde bulunan, ‘’yoksulluk nafakası’’ son dönemde medyada sıklıkla gündeme gelmiş, kamuoyunda çokça tartışılmıştı. Uyuşmazlığa konu evliliğin süresi, yeniden aile kurma olasılıkları ve tarafların yaşları, mesleki durumları, sosyo-ekonomik durumları gibi önemli detayların nafaka düzenlenmesinde değerlendirmeye dâhil edilmesi adil kararların ortaya çıkması açısından elzem olduğu vurgulandı.
 
Yoksulluk nafakasını düzenleyen Medeni Kanun'un ilgili hükümlerinin, eleştiriye sebep olan uygulamaların en aza indirilmesi ve taraflar için adil bir çözüm üretmesi adına toplumsal gereklilikler çerçevesinde, ilgili tüm taraflarca değerlendirilmesinin de bir zaruret hâline geldiği bu kapsamda belirlendi.
 
MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN SİSTEMİN İŞLEVSEL HÂLE GELMESİ LAZIM
 
Bakan Selçuk sözlerinin sonunda boşanmanın kaçınılmaz olduğu hâllerde aile fertlerinin herhangi birinin mağduriyet yaşamayacağı ve hak kaybına uğramayacağı bir sistemin daha işlevsel hâle getirilmesi gerektiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol