kapat ikonu

Bakan Selçuk açıkladı! Asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret pazarlıklarında sona gelindi. Bugün yapılan son toplantıdan karar çıktı. Peki asgari ücret ne kadar oldu?

  • Gündem
  • 26 Aralık 2019 17:20
  • Son Güncelleme: 26 Aralık 2019 17:22

Asgari ücret açıklandı. 2019 yılının son günlerinde, gündemden düşmeyen en önemli konulardan biri de asgari ücrete yapılması düşünülen zam oranı oldu. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda son kez toplanıldı. Toplantı sonrası ise hükümetin asgari ücret teklifini açıkladı. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılında asgari ücretin 2 bin 324 TL olacağını belirtti.

SENDİKALARIN İSTEDİĞİ ZAM ORANI

Son toplantı sonrası taraflardan gelen açıklamalar, tüm dikkatleri yeni asgari ücrete yapılacak zam oranına çevirdi. Daha önceki yıllardan farklı olarak Türk-İş asgari ücret sürecini, Hak-İş ve DİSK ile iletişim halinde yürütüyor. Zam oranı ise bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki bir rakamı konuşmama şeklinde belirleniyor.

TİSK’İN TEKLİFİ NE?

TİSK tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki mevcut ekonomik tablonun üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesini gerekli kıldığını belirterek, yeni asgari ücretin dengeler gözetilerek belirlenmesinden yana oldukları belirtildi.

KILIÇDAROĞLU: 2 BİN 600 TL OLMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; asgari ücret zammı hakkında yaptığı açıklamada, “Devletin enflasyonu yüzde 28. Türk-İş’in araştırmasına göre 2 bin 578 lira olsun deniliyor. Bunun normali 2 bin 600 lira civarında olması gerektiğidir” ifadelerini kullanmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: JESTİMİZİ YAPARIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta gazetecilerin asgari ücret ile ilgili sorularına verdiği yanıtta “Geldikleri noktayı görelim, jestimizi yaparız” demiştir.

TÜİK ÖNERİLERİNİ 3. TOPLANTIDA AÇIKLADI

TÜİK temsilcileri üçüncü toplantıda, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'yla paylaşmıştı.

TÜİK, asgari ücret pazarlıklarının başlaması bakımından önemli olan, bir işçinin asgari geçim tutarını ağır statüdeki işlerde 2.331, orta statüdeki işlerde 2.086, hafif statüdeki işlerde ise 1.940 TL olarak açıklamıştı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol