kapat ikonu

Bakan Pekcan'dan Türkiye-Japonya iş birliği vurgusu!

Ticaret Bakanı Pekcan, küresel bir ticari belirsizlik olduğunu ve böyle bir dönemde Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel ticarette belirsizliklerin arttığı bir dönemden olunduğunu, böyle bir dönemde Japonya ile Türkiye arasında ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Japonya’dan Türkiye’ye ihraç daha fazla

Bakan Pekcan; artışa rağmen iki ülke arasındaki ikili ticaretin dengesiz bir yapıya sahip olduğunu belirterek, “2018’de Japonya’nın Türkiye’ye ihracatı, Türkiye’nin Japonya’ya ihracatının 8,6 katıdır. Türkiye olarak, Japonya ile ikili ticaretimizi daha dengeli ve sürdürebilir bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Son aşamasına gelmiş olduğumuz Türkiye-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EOA) müzakerelerinin tamamlanmasıyla birlikte ticaret hacmimizin daha da artmasını ve ikili ticaretimizdeki mevcut asimetrik yapının dengelenmesini hedefliyoruz” dedi.

Ekonomik iş birliği büyük öneme sahip

Japonların ve Türklerin uzak coğrafyalarda yaşayan ama dostluğu mesafeleri aşmış iki büyük millet olduğun belirten Pekcan, “Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu dönemde, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum”

Pekcan, Türkiye ve Japonya arasında ticaret alanında olduğu gibi yatırım alanında da büyük bir potansiyel bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti: “Japonya’nın dünyada toplam dış yatırım tutarının yıllık ortalama 150 milyar ve 2018’de 143 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, ülkemizdeki Japon yatırımlarının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilişkisine sahip olan Türkiye nitelikli iş gücü, eğitimli genç nüfusu ve rekabetçi pazarı ile dünyanın dört bir yanından gelen yatırımlar için Avrupa pazarına yönelik stratejik ortaklıklara ev sahipliği yapmaktadır. Japon yatırımcıları, Türkiye’nin taşıdığı büyük potansiyeli avantaja çevirmeye ve Türkiye’ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol