kapat ikonu

Bakan Pekcan'dan Hindistan ile ticaret vurgusu

Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye ile Hindistan arasında ikili ticaret hacminin 8 milyar dolara ulaştığını belirterek, dengeli ve sürdürülebilir bir ticaret ilişkisi kurmak için birlikte çalışılması gerektiğini ifade etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Hindistan Ticaret ve Sanayi ile Sivil Havacılık Bakanı Suresh Prabhu ve Tarım ve Çiftçilerin Refahı Bakanı Radha Mohan Singh ile görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) tarafından düzenlenen Türkiye-Hindistan İş Forumu'na da katılım gösterdi.
 
TÜRKİYE İLE HİNDİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 11 KAT ARTTI
 
Yapılacak iş görüşmelerinin ardından Türkiye ve Hindistan arasındaki ticari ve ekonomik bağların daha da güçleneceğini ve yeni boyutlar kazanacağını ileri süren Bakan Pekcan, ikili ticari ilişkilerde son zamanlarda bir artış eğilimi yakalamanın memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, Türkiye ile Hindistan'ın 2002 yılında 637 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin geçen sene sonunda yaklaşık 11 kat artarak 7 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.
 
DENGELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET İLİŞKİSİ İÇİN BİRLİKTA ÇALIŞILMASI GEREK
 
Bu senenin 11 aylık döneminde ise Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret hacminin 8 milyar dolara dayandığını kaydeden Pekcan, bu hacimde Hindistan'ın Türkiye'ye yaptığı ihracatın daha yüksek olduğunu vurgulayarak, daha dengeli ve sürdürülebilir bir ticaret ilişkisi kurmak adına birlikte çalışması gerektiğini dile getirdi.
 
HİNDİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE ZİYARET
 
Bakan Prabhu ile görüşmesi hakkında da konuşan Pekcan, Türk firmalarının Hindistan pazarında karşılaştığı sorunları kendisine ilettiğini, Prabhu'nun da sorunların çözümü adına tarımdan bankacılık sektörüne kapsamlı bir heyetle şubatta Türkiye'yi ziyaret edeceğini söylediğini duyurdu.
 
TİCARET VE TURİZM İLİŞKİLERİ ARTACAK
 
Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasının yeniden güncellenmesi için de heyetlerin görüşeceği bilgisini paylaşan Pekcan, yerel paralarla ticaret konusunun da konuşulduğunu kaydederek, Hindistan'ın bazı ülkelerle yerel paralarla ticaret yaptığını, Türkiye ile de memnuniyetle çalışabileceklerini aktardıklarını açıkladı. Pekcan, Türkiye ile Hindistan arasındaki uçak sefer sayılarının artmasıyla da ikili ticaretin ve turizm ilişkilerinin artacağını savundu.
 
TÜRK MÜTEAHİTLERİNDEN HİNDİSTAN’DA 20,9 MİLYON DOLARLIK PROJE
 
Bakan Pekcan, Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarının dünyada önemli projelerin altına başarıyla imza attığına değinerek, Türk müteahhitlerin Hindistan'da bugüne kadar gerçekleştirdikleri tutarı 1,1 milyar doları aşkın toplam 19 projenin yarısının son 3 yılda üstlenildiğini duyurdu. Türk teknik müşavirlik firmalarının Hindistan'da son dönemde aktif olarak çalışmaya başlamalarından dolayı mutlu olduğunu aktaran Pekcan, bugüne kadar Türk teknik müşavirlerinin bu ülkede 20,9 milyon dolarlık toplam 10 proje üstlendiğini hatırlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol