kapat ikonu

Bakan Pekcan'dan esnafı sevindirecek açıklama: İster 3, ister 4 ay...

Bakan Pekcan, esnafın, yeni kredi ödemelerini ister 3, ister 6 ayda yapabileceğini, ödeme sürelerini de 4 yıldan 5 yıla çıkartacaklarını söyledi.

  • Sektörel
  • 18 Ekim 2019 10:13
  • Son Güncelleme: 18 Ekim 2019 10:16

Bakan Pekcan, Halkbank’tan yeni kredi kullanan esnafın ödemelerini 3-6 arasında ödeyebileceğini, ayrıca ödeme sürelerinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılacağını, 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacağını, 100 bin TL’nin üzerindeki kredilerde ise bu oranın yüzde 1’in altına düşeceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünyada ticaret alanında durgunlaşma yaşanmasına rağmen Türkiye ihracatının 9 ayda yüzde 2,6 arttığını, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 70’lerden yüzde 86’lara çıktığını belirtti.

Dış ticarette açığın 31,1 milyar dolar daha düştüğünü belirten Pekcan, Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının 9 ayda 31 milyar dolar azaldığını söyledi.

Bakan Pekcan, turizmde de başarılı bir yıl geçtiğine dikkati çekerek, "Türkiye ilk defa uzun süre sonra cari fazla verdi. İnşallah devam edecek. Faizlerde bir düşme söz konusu, bu yeterli değil, beklentilerimiz fazla. Sizlerin de beklentisi fazla. Yıl başında yeni bir çalışma üzerinde çalışıyoruz. Taleplerinizin de farkındayız ve bunları da değerlendiriyoruz" dedi.

“Bize inanın, devletimize güvenin”

Türk ekonomisinin çok dinamik olduğunu belirten Pekcan, "Bütün dünyanın gözü bizim üzerimizdeyken, Barış Pınarı Harekatı'nı yaparken, kendimize, ekonomimize ve kendi dinamiklerimize güveneceğiz. Bu dinamik ile Avrupa'nın da, dünyanın da lokomotifi oluruz. Sadece siyasi açıdan değil, kendi ekonomik zenginliklerimizle lider olabiliriz. Buna inanın, güvenin, kendinize inanın, bize inanın, devletimize güvenin" ifadelerini kullandı.

Pekcan, Halk Bankası tarafından kullandırılan esnaf kredilerine de değinerek şunları kaydetti:

"Esnaf, yeni kredilerin ödemelerini ister 3, ister 6 ayda ödeyebilecek. Bunun dışında ödeme sürelerini de 4 yıldan 5 yıla çıkarıyoruz. En kritik noktaya geldik. Sizin haklı taleplerinizi biliyoruz, Cumhurbaşkanımız, Maliye ve Ticaret Bakanlığımız olarak yanınızdayız. 'Ne yapabiliriz' diye limitleri zorluyoruz. 100 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak. 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 1'e düşecek. Bizim de sizlerden beklentimiz istihdam yaratmanız. En az yanınıza bir eleman alacaksınız."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol