kapat ikonu

Bakan Pekcan duyurdu! Süreler uzatıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'deki yabancı plakalı kara taşıtlarının yurtta kalma süresini 30 Haziran 2020'ye kadar uzattıklarını açıkladı.

  • Otomobil
  • 28 Mart 2020 17:10
  • Son Güncelleme: 28 Mart 2020 17:12

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan, yabancı plakalı aracı olanlara ilişkin açıklamasında, yabancı plakalı araçların 30 Haziran 2020 tarihine kadar herhangi bir başvuru yapılmadan yurtta kalabileceğini duyurdu.

BAKAN PEKCANIN AÇIKLAMALARI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüse karşı alınan tedbirlere yönelik açıklamasında, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının yurtta kalma süresini, gümrük idaresine başvuru yapılmasına gerekmeksizin 30.06.2020 tarihine kadar uzattık.” dedi.

Bakan açıklamasında, “Bu süreçte firmaların gümrük mevzuatından kaynaklı bazı süre yükümlülüklerine uymakta karşılaşabileceği sorunları ortadan kaldırmaya yönelik olarak da gerekli önlemleri alıyoruz.” ifadelerini kullanandı.

Öte yandan açıklamada, “Bu kapsamda, geçici ithalat rejimi, gümrük kontrolü altında işleme rejimi, hariçte işleme rejimi veya geçici ihracat kapsamında gümrük idaresince verilen izin süresi dolan veya dolacak eşya için, izin süre sonunu yükümlü tarafından herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmaksızın 30.06.2020 tarihi olarak belirledik.” ifadelerini de kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol