kapat ikonu

Bakan Pakdemirli'den ithal et açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, önümüzdeki 4-5 ay boyunca ette ithallik bir durumun gözükmediğini söyledi.

  • Gündem
  • 08 Kasım 2018 18:59
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 19:10
Konuk olduğu bir televizyon kanalında, Türkiye'nin kırmızı et üretimi ve ithalatına ilişkin değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önümüzdeki 4-5 ay ette ithallik bir durumun gözükmediğini belirterek, Türkiye’nin 4-5 ay boyunca ithal et ile ilgili bir probleminin olmayacağını bildirdi.
 
KUŞBAŞI 31 KIYMA 29 LİRADAN SATILIYOR
 
Bakan Pakdemirli, piyasaları dengeleme ve sosyal sorumluluk bakımından 81 ilde teşkilatı olan 3 market zincirinde kuşbaşı ve kıymayı belli fiyatlardan sattıklarını hatırlatarak, kuşbaşı eti 31, kıymayı da 29 liraya sattıklarını açıkladı.
 
TÜKETİCİ KORUNACAK, ÜRETİCİ KOLLANACAK
 
Bakanlık olarak iki görevleri olduğunu ifade eden Pakdemirli, birinin tüketiciyi korumak diğerinin de üreticiyi kollamak olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de farklı fiyatlarda her türlü ete karşı talep olduğunu kaydetti.
 
VATANDAŞLAR HER ÇEŞİT ETE RAĞBET GÖSTERİYOR
 
Bakan Pakdemirli, sosyal sorumluluk anlamında verilen ucuz etler ortalama aylık 5-6 bin ton olduğunu ancak Türkiye'de 100 bin tonun üzerinde et tüketimin olduğu bilgisini vererek, her çeşit, her kalite ve fiyattaki kırmızı ete vatandaşların rağbet gösterip aldığından bahsetti.
 
ÜRETİMDE YÜZDE 60 ARTIŞ
 
Bu konuda bir miktar ithalat yapıldığını anımsatan Pakdemirli, küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlıklarının arttığını aktararak, küçükbaşın 30 milyondan 45 milyona, büyükbaş hayvan varlığının da 9 milyondan 16 milyona geldiğini vurguladı. Bakan Pakdemirli, üretimde yüzde 60 artış yaşandığını anlatarak, Türkiye'nin bu konuda büyük bir başarısı olduğunun altını çizdi. Neden ithalat yapıldığı sorusunu sorup, kendisi cevaplayan Bakan Pakdemirli, Türkiye’de 2002 yılında kişi başı 6 kilogram et tüketilirken, şimdi ise bu rakamın 15 kiloya kadar çıktığını öne sürdü.
 
TÜRKİYE’NİN PROTEİN BAKIMINDAN EKSİĞİ YOK
 
Türkiye'nin refahının arttığı iddiasında bulunan Pakdemirli, ‘’CHP milletvekilleri bu işlere hiç girmeye kalkmasın lütfen. 2002'de bu milletin yiyecek eti yoktu, bugün ise bakın 15 kilo yiyor. Her şey kırmızı etten yana. Ayrıca Türkiye’nin protein üretimi bakımından da bir eksiği yok." tarzında konuştu.
 
2021’DEN SONRA CANLI HAYVAN İTHALATI OLMAYACAK
 
Bakan Bekir Pakdemirli, 2021'den sonra özellikle kasaplık et ithalatının tamamen sıfır olacağını ileri sürerek, şu anda da ithalat bulunmadığından bahsetti. Bazı tüccarların besilik dana getirdiğini, bunun gelmesinde de fayda olduğunu anlatan Bakan Pakdemirli, ancak onun dışında kasaplık canlı hayvan ithalatının 2021'den sonra bir daha olmayacağını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol