kapat ikonu

Bakan Pakdemirli çiftçilerle buluştu

Dövizdeki hareketlilik sebebiyle tarımda girdi maliyetlerinin arttığını anımsatan Bakan Pakdemirli, buna karşın Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle çiftçiyi rahatlatmak adına gübre ve yemde indirimler yapıldığını bildirdi.

İzmir’de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ailesinin tarımla uğraştığını hatırlatarak, babasının tarım makineleri yaparken şehit vermiş biri olduğunu ve kendisinin tarım sektörüyle uğraşanlara sahip çıktığı kadar, onların da kendisine sahip çıkmasını beklediğini ifade etti.
 
AK Parti’nin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmez
 
İzmir'in çok güzel bir şehir olduğunu vurgulayan Pakdemirli, kentin yerel yönetimler açısından geri kaldığını, hizmet alamadığını ileri sürerek, yargı darbesi, darbe girişimi, Gezi olayları gibi pek çok şeyle karşılaşan AK Parti'nin başına gelenlerin "pişmiş tavuğun başına gelmeyeceğini" savunarak, buna karşın istikrarlı ekonomi politikalarıyla birlikte Türkiye'nin büyüdüğünü, enerji gücünün arttığını, tarımının da geliştiğini söyledi.
 
Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da 1, dünyada 7. sırada
 
Çalışmaların devam etmesi, istikrarın sürmesi adına yerel yönetimlerde 5 sene daha AK Parti'nin hizmet vermesi gerektiğini öne süren Bakan Pakdemirli, tarımsal hasılada Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu dille getirerek, Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa'da 1. sırada, dünyada ise 7. sırada bulunduğunu bildirdi. Pakdemirli, bu başarının tarım sektörünün başarısı olduğunu kaydederek, tarım sektörü ile uğraşanları akıllı olduğu, arazilerini doğru değerlendirdiği için tarımda Türkiye’nin birinci olduğunu savundu.
 
 
Tarım Kredi Kooperatifi gübrede ve yemde indirim yaptı
 
AK Parti’nin çiftçiye, köylüye, ekonomiye değer verdiğini iddia eden Pakdemirli, bu dövizin fırlamasından tarımın etkilendiğini, girdi maliyetlerinin arttığını anlatarak, Tarım Kredi Kooperatifinin fiyatları geri çektiğinde diğerlerinin de çektiğini, onların da kâr gözetmeksizin çiftçiyi, köylüyü rahatlatmak adına her türlü emeği koyduğunu ve olabildiğince zarar noktasına getirmeden gübrede, yemde indirim yaptığına işaret etti.
 
Çiftçinin, köylünün cebinden az para çıkacak bir biçimde çalışma yapılıyor
 
Çalışmalarını, çiftçinin, köylünün cebinden az para çıkacak bir biçimde yaptıklarına dikkati çeken Bakan Pakdemirli, aile işletmelerine büyük önem verdiklerini, Kınık'ta üreticiliği değerli kılmak adına çalıştıklarını, İzmir'in Kınık ilçesine de müjdelerle geldiklerini bildirdi. Pakdemirli, Işıklar köyüne bal ormanı kuracaklarını müjdeleyerek, Bademalanı ve İbrahim Ağalar mahallelerindeki Menengiç ağaçlarını Antep fıstığıyla aşılayacaklarını anlatarak, köylülere eşit miktarda ücretsiz dağıtacaklarını açıkladı. Pakdemirli, ORKÖY'den arıcılık ve süt sığırcılığı kredisi verileceğini ifade ederek, Kınık'ta kenevir ekimine de başlanacağını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol