kapat ikonu

Bakan Özlü açıkladı: "Sanayici haftasonu da çalışacak"

Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü kabul edilen ve kısa sürede hayata geçirilecek olan yasa ile tatilin iptal edilmeyeceğini haftasonu çalışmanın da önünün açıldığını açıkladı.

Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlandırdı.
 
Özlü özetle şöyle konuştu;
 
"Üretim reformu paketi sanayinin ihtiyaçlarından doğdu. OSB yönetimlerine üst limit getirdik.
 
HAFTA SONU TATİLİ TARTIŞMASI
 
Hafta tatili kalkar mı hiç? Böyle bir şey olamaz. Sanayici hafta sonu çalışmaya devam edebilecek.
 
Sanayicilerin yatırım yapabilecekleri alanlar lazım. Beş büyük endüstri bölgesi kurmak istiyoruz. Mühendislik öğrencileri iş yeri eğitimi alacak.
 
Üretim paketinin her kola yararı olacak. Yazılımcıları sanayici kapsamına aldık. Sanayicilerin elde ettiği tüm haklardan onlar da faydalanabilecekler. 2017 yılında taşınması gereken yaklaşık 10 sanayi sitesi tespit ettik. Hatta Sivas'ta taşınmak isteyen 2 sanayi sitesi var. Bunlara taşınma için kredi vereceğiz."
 
ZEYTİNLİK DÜZENLEMESİNİN İPTALİ
 
Sivil toplum kuruluşlarıyla görüştük. Zaten şu anda çekiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarıyla bir çalışma yapılacak. İnsanların çok okumadıkları kanaatindeyim. Mevcut kanunun bir eksikliği var bunun giderilmesi gerekiyor.
 
YERLİ OTOMOBİLDE SON DURUM
 
Bir yüklenici adayına ihtiyaç var hani babayiğit diyorlar ya. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu üzerinde çalışıyor biz de çalışıyoruz. Bayramdan sonra hızlı bir görüşme trafiği olacak.
 
EKONOMİDEKİ HEDEFLER
 
Aslında geçen sene aldığımız ekonomik tedbirler var. Ben bunlar etkisiyle ikinci çeyreğin de yüzde 5'in kesin üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Bu sene de toplam büyümenin yüzde 5'in üzerinde olacağını düşünüyorum."
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol