kapat ikonu

Bakan Kurum'dan yüzde 22 müjdesi! Tek şartı ise...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; TOKİ’den ev alanların 19 Nisan’a kadar borçlarını kapatmaları durumunda yüzde 22 indirim uygulayacakları müjdesini verdi.

  • Emlak
  • 16 Mart 2019 12:23

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’den ev alanların 19 Nisan’a kadar borçlarını kapatmaları durumunda yüzde 22 indirim uygulayacaklarını duyurdu.

“Bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik”

Katıldığı canlı yayın programında sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, "TOKİ'den ev alan vatandaşların borçlarını 19 Nisan'a kadar kapatmaları halinde yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz" dedi.

Bakan Kurum depremin bir Türkiye gerçeği olduğunu belirterek, “82 bin canımız gitmiş. En son 17 Ağustos'ta 17 bin 500 canımız gitti. Öyle bir şey ki bu depremlerde sadece can ve mal kaybı yaşanmıyor, siz devlet olarak, yönetim olarak gerekli altyapıyı yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bir işi birden fazla kez yapmak zorunda kalıyorsunuz. Tam anlamıyla hazır mıyız? Değiliz. Ancak şu var 2012'de Cumhurbaşkanımızın başlattığı kentsel dönüşüm seferberliği var. Bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“5 senede 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapacağız”

Kentsel dönüşümle ilgili hedefin yılda 300 bin konutu dönüştürmek olduğunu dile getiren Bakan Kurum, “5 senede 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapacağız. Kartal'da elim bir kaza meydana geldi, 21 canımız gitti. Biz kalitesine baktığımızda, şu andaki dayanımları 5'te 1 oranında düşük gözüküyor. Ayakta durması bile mucize” dedi.

“6,7 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor”

Bakan Kurum, “6,7 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. Yaklaşık 21 milyon binamız var. Şu anki deprem yönetmeliklerine uygun binalar değil. Riskli binalar var. 6,7 milyonun da 1,5 milyonu acil dönüşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Yatay mimariye yön vermek zorundayız”

Vatandaşlara iki müjdeli haberi olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Birinci müjdemiz, 50 bin sosyal konut projemiz başlattık. Mahalle kültürünü yansıtacağımız, yatay mimariyi yansıtacağımız örnek medeniyetin tarif ettiği şeklinde 67 ilimizde sosyal konut projesine başlattık. Yatay yapılaşmayı her ilimizde pilot uygulamaları yapmış olacağız. Bu uygulamalar doğru örnekler; inşaat sektörüne de yol gösterecek. TOKİ de aslında bir halk ekmek fabrikasıdır. O da toplu konutla ilgili bir fabrikadır. Biz bu noktada yatay mimariye yön vermek zorundayız” dedi.

“200 bine yakın başvuru oldu”

Bakan Kurum; İstanbul’da 6 bin 300 konutun olduğunu ve vatandaşların 652 lira taksitle ev sahibi olabildiğini dile getirerek, “240 aya varan da vadeler var. 200 bine yakın başvuru oldu. Ve 19 Nisan'da başvurularımız bitecek. Bizim hedefimiz 250 bin sosyal konut yapmak. İlk 50 bini yapıyoruz, gelen talebe göre de illerimizin dağılımını yapacağız ve 2023'e kadar 250 bin konutumuzu kararlı şekilde yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Yüzde 22 indirim müjdesi”

“Bir başka müjde; bugüne kadar TOKİ'den ev almış vatandaşlarım” diyen Bakan Kurum, “210 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte, biz inşallah 21 Mart tarihi itibariyle vatandaşlarımızın borçlarını 19 Nisan'a kadar kapatmaları halinde yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz. Eğer borçlarını kapatırlarsa yüzde 22 indirim alabilecek. İlk defa vatandaşlarımıza duyurmuş olalım” ifadelerini kullandı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol