kapat ikonu

Bakan Kurum'dan "yabancı yatırımcıya" kritik çağrı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 6,5 milyon konutun yeniden yapılandırılmasını hedeflediklerini, amaçlarının her yıl 300 bin konutu dönüştürmek olduğunu ve yabancı yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ettiklerini söyledi.

  • Emlak
  • 17 Haziran 2019 10:57

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yabancı yatırımcıları büyümekte olan ve yatırım fırsatı açısından avantajlı durumda olan Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ettiklerini söyledi.

Bakan Kurum, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan değerlendirme raporunda, Türkiye'nin de yer aldığını ve Akdeniz havzasının iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında gösterildiğini belirterek, "Türkiye, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en çok görüleceği ülkeler arasında yer alıyor” dedi.

“Doğa olaylarında artış yaşanıyor”

Türkiye'de aşırı hava olaylarının sayı ve şiddetinde artışların devam ettiğini belirten Kurum, özellikle sıcak hava dalgaları, kuraklık ve orman yangınlarının Türkiye'yi artan şekilde tehdit ettiğini, yağış rejiminin değişmesine bağlı olarak sel ve taşkın ile heyelan olaylarında artışlar görüldüğünü dile getirdi.

“6,5 milyon konutun yeniden yapılandırılmasını hedefliyoruz”

Bu nedenle iklim değişikliğine uyum sağlanması bağlamında dayanıklı altyapının inşa edilmesinin Türkiye için büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Kurum, şöyle konuştu:

"Ülkemizdeki dayanıklı altyapının geliştirilmesi çalışmaları henüz başlangıç aşamasında. 2012'den itibaren ülkemizde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi için adeta bir seferberlik başlatıldı. Kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında, yaklaşık 6,5 milyon konutun yeniden yapılandırılmasını hedefliyoruz. Amacımız her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. Ancak dayanıklı altyapının inşa edilmesi ve iklim değişikliğine uyum sağlamanın yatırım maliyeti oldukça yüksek. Yabancı yatırımcıları da büyümekte olan, yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz."

 

 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol