kapat ikonu

Bakan Kurum'dan kentsel dönüşüm açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşüm sürecinin hızlı bir şekilde olması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

  • Emlak
  • 27 Mayıs 2019 16:35

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümle ilgili yeni düzenlemelerin olduğunu, kentsel dönüşüm sürecinin hızlı bir şekilde olması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

“Yıl sonuna kadar vatandaşa teslim edilecek”

Vatandaşın müteahhitten kaynaklı kentsel dönüşüm sürecinin yavaş gittiği yönünde serzenişte bulunduğunu dile getiren Bakan Kurum, “Buna ilişkin de kentsel dönüşüm projelerinde yapılacak düzenlemeyle birlikte vatandaşımıza veya yükleniciye tek taraflı fesih hakkını getiren bir düzenleme yapacağız. Bu düzenleme çerçevesinde eğer vatandaşımız bir müteahhitle anlaşmış ancak müteahhit edinimini yerine getiremediyse buradaki süreden kaynaklı ihtarları çekmek ve olaya bakanlığın tespitini yapmak suretiyle de tek taraflı fesih hakkını getireceğiz. Biz İstanbul'umuzun tüm ilçelerinde kentsel dönüşümü, hızlı, kararlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Bu noktada burada yaptığımız gibi 48 gün sonra sahaya gidip uygulamayı yapıyoruz ve inşallah yıl sonuna kadar da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Seçimden hemen sonra kanuni düzenleme yapılacak”

Bakan Kurum, “Düzenlemenin ne zaman çıkacağına ilişkin sorulan soruya da Kurum, "Biz bu çalışmayı yaptık. Cumhurbaşkanlığımız ile bu çalışmanın ayrıntılarını görüştük, istişare ettik ve partimize, Meclisimize bu çalışmayı gönderdik. Yetişebilirse seçimden önce, yetişemezse seçimden hemen sonra kanuni düzenlemenin yapılmasını öngörüyoruz” dedi.

 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol