kapat ikonu

Bakan Kurum’dan kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşümde vatandaşın mağdur edilmemesi adına firmalara yönelik teknik ve mali yeterlilikler getireceklerini açıkladı.

  • Emlak
  • 17 Kasım 2018 16:10
  • Son Güncelleme: 17 Kasım 2018 16:37
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kentsel dönüşüm tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, vatandaşın mağdur edilmemesi adına firmalara yönelik teknik ve de mali yeterliliklerin getirileceğinin sinyalini verdi. Bakan Kurum, 2030 senesine kadar toplamda 7,5 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini öne sürerek, hâlihazırda da 5,5 milyon konutun bulunduğunu kaydetti. Müteahhitlere de sınırlama getirileceğinden bahseden Kurum, 10 bin metrekare inşaat yapmış bir firmanın yine 10 bin metrekare bir kentsel dönüşüm yapabileceğini belirtti.
 
İzmir'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan tasarıyla kentsel dönüşüm yapacak firmalara mali ve de teknik yeterlilik kriterlerinin getirileceğini duyurdu.
 
TEKNİK YETERLİLİK VE TAMAMLAMA SİGORTASI GEREKİYOR
 
Bakan Kurum, kentsel dönüşümü yapacak firmaların, Bakanlığın belirlediği teknik yeterlilik kriterlerine uymaları gerektiğini aktararak, aynı zamanda bu işi yapabileceklerini gösterebilecek bir tamamlama sigortası veya Bakanlığın belirleyeceği teminatların sağlanması gerektiğini vurguladı.
 
VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
 
Bir gazetecinin ‘’Bununla neyi getirmeyi hedefliyorsunuz?’’ sorusuna cevap veren Bakan Kurum, bu düzenlemeyle önümüzde 2030 yılına kadar dönüştürülmesi gereken yaklaşık 7,5 milyon konutun olduğunu, hâlihazırda da 5,5 milyon konutun olduğunu anlatarak, bu konutların dönüşümünde vatandaşın mağduriyetinin önüne geçileceğini belirtti.
 
YETERLİLİĞE SAHİP OLAN FİRMALAR KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAK
 
Kentsel dönüşümün, inşaat sektörü bakımından önümüzdeki süreçte çok ciddi potansiyeli olan bir konu olduğunu savunan Bakan Murat Kurum, burada da vatandaşın da mağdur olmaması adına hem teknik hem de mali yeterlilik getirileceğini bildirerek, bu yeterlilikleri sağlayan firmaların kentsel dönüşümde iş yapabileceğini söyledi.
 
2019’UN İLK ÇEYREĞİNDE BAŞLANACAK
 
Bakan Kurum, tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesinin hemen ardından yönetmelikle bu teknik ve mali kriterleri belirleyeceklerini ifade ederek, 2019’un ilk çeyreğinde başlanacağını dile getirdi.
 
10 BİN METREKARE PROJE YAPAN, 10 BİN METREKARE YAPABİLECEK
 
Teklifte müteahhitin sınıflandırılmasının da olduğuna dikkati çeken Bakan Kurum, müteahhitlerin yapabilecekleri iş kapasitesine göre teknik ve de mali anlamda sınıflandırıldığını yineleyerek, 10 bin metrekare inşaat yapmış bir firmanın yine 10 bin metrekare bir kentsel dönüşüm yapabileceğinden bahsetti.
 
DAHA ÖNCE PROJEYE DÂHİL OLMAYAN KATILAMAYACAK
 
Bakan Kurum, son olarak da daha önce 10 bin metrekare yapıp da hiçbir kentsel dönüşüm projesine dâhil olmayan müteahhitlerin bu projeye alınmayacağının altını çizdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol