kapat ikonu

Bakan Kurum'dan Karadeniz eylem planı açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; Karadeniz eylem planını bu ay sonuna kadar bitireceklerini, dere yatağı üzerinde inşa edilen yapıların en kısa sürede tespit edileceğini söyledi.

  • Emlak
  • 21 Haziran 2019 10:25
  • Son Güncelleme: 21 Haziran 2019 10:39

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu ay sonuna kadar Karadeniz eylem planını bitireceklerini, Trabzon, Rize, Ordu ve Giresun'daki dere yatağı üzerinde inşa edilen binaların bir ay içinde tespit edileceğini söyledi.

Ay sonuna kadar Karadeniz'e ilişkin eylem planını tamamlayacaklarını ifade eden Bakan Kurum, Trabzon, Rize, Ordu ve Giresun illerinde dere güzergahı üzerinde inşa edilen binaların bir ay içinde tespit edileceğini, bu dört ildeki tespitlerin en kısa sürede yapılıp, vatandaşları sağlam ve güvenli konutlara taşıyacaklarını, yeni konutların yapım çalışmalarına bu yıl içinde başlanacağını ifade etti.

Bakan Kurum, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel, heyelan ve bu afetlere karşı şehirlerin, köylerin ve ilçelerin altyapısını güçlendirmek adına tedbirler alacaklarını vurgulayarak, "Daha önce o dere güzergahı üzerinde yıllardır yaşanan sellerde sağlam duran binalarımız artık duramaz hale geldi. O yüzden eylem planının en önemli projesi şudur, değerli arkadaşlar. Tüm Karadeniz Bölgesi'ndeki Trabzon, Rize, Ordu, Giresun öncelikli illerimiz. Bu illerimizdeki şehrin içinden geçen derelerde ve bu derelerin koruma bandı içerisinde kalan veya şu an iklim değişikliği sebebiyle artık burada olmaması gereken binaları, birinci, ikinci, üçüncü öncelik olarak tespitlerini yapıyoruz ve bir ay içinde bu tespitlerin tamamlanmasına müteakip Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle bu dört ilimizde dere güzergahı üzerinde yaşayan vatandaşlarımızın taşınması amacıyla konutlar üretecek ve bu konutlara vatandaşlarımızı hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde taşıma yardımı, kira yardımı vermek suretiyle de bu konutlara vatandaşlarımızı taşıyacağız ve bu çerçevede de vatandaşımızın hem can güvenliğini hem de mal güvenliğini korumuş olacağız” dedi.

Depremler kadar bu doğal afetler, seller ve heyelanların da Karadeniz Bölgesi için önem arz ettiğini hep birlikte gördüklerini dile getiren Bakan Kurum, "O yüzden de bu tedbirleri daha da artırarak almak durumundayız ve bu tedbirleri de alacağımızı buradan yine tüm vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum" ifadesini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol