kapat ikonu

Bakan Kurum'dan belediyelere çağrı!

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm için 81 ile genelge gönderdiklerini ve belediyelerden tespitlerini bir an evvel yapmasını istediklerini söyledi.

  • Emlak
  • 12 Mayıs 2019 11:44

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; kentsel dönüşüme dair 81 ilimizi genelgemizi gönderdiklerini, genelgede ilan edilen 3 aylık sürenin 19 Mayıs'ta dolduğunu, bu kapsamda belediyelerden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını, bakanlığa göndermelerini istediklerini belirtti.

“1353 konutumuzun kura çekimini yapıyoruz”

Türkiye genelinde de 250 bin sosyal konut için proje başlattıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 5 Mart'ta finansmanını yaptığımız 'Yatay mimariyle yükselen Türkiye' sloganıyla 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda, tüm Türkiye'de 250 bin sosyal konut üreteceğimizi beyan etmiştik. 2019 yılı için ilk etapta 50 bin sosyal konutu başlattık. 67 ilde 140 proje için 636 bin 737 vatandaşımız başvuru yaptı. 12 kattan fazla başvuru yapıldı. Konya'da, Selçuklu, Hadim, Yunak, Beyşehir ve Hüyük'te 2 bin 979 adet konut projemiz var. Şimdi de 1353 konutumuzun kura çekimini yapıyoruz” dedi.

“3 aylık süre, 19 Mayıs'ta doluyor”

Bakan Kurum, 6,7 milyon konutun sağlıklı olduğunu ve yıl da 300 bin konut ile 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünün tamamlanmasını sağlayacaklarını söyledi. Acil olan 1,5 milyon konutun belirlenmesi için de 81 il valiliğine bu binaların tespiti için genelge gönderdiklerini hatırlatan Bakan Kurum, belediyelerle yapılacak bu tespit süresinin de 19 Mayıs'ta dolacağını belirtti. Süre azaldığı için belediyelere çağrıda bulunan Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Bir çağrıyı da buradan yapmak istiyorum. Belediyelerimize sesleniyorum. Kentsel dönüşümde 81 ilimizde, valiliklere genelle gönderdik. Valiliklerimiz, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını belediyelerimizle birlikte yapsınlar diye. 3 ay içinde bize acil öncelikli alanları tespitini yapıp, bildirsinler istedik. 3 aylık süre, 19 Mayıs'ta doluyor. Belediyelerimizden acil öncelikli dönüştürülmesi gereken binaların tespitini yapıp, bakanlığımıza gönderilmesini istiyoruz. Buradan gelecek verilerek çok önemli. O acil öncelikli diyebileceğimiz alanlara girebilmek ve o 1,5 milyon konutun yapımına başlamak için çok önemli."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol