kapat ikonu

Bakan, KOBİ'lere destek paketinin ayrıntılarını paylaştı

KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi paketi belli oldu. Bakan Albayrak, imalat ve ihracatçı firmalara 1 milyon Türk lirası, diğer sektörlere ise 500 bin Türk lirası kredi verileceğini kaydederek, 6 ay geri ödemesiz kredi için ise faiz oranının yüzde 1,54

  • Gündem
  • 10 Ocak 2019 14:25
  • Son Güncelleme: 10 Ocak 2019 14:37
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı'nda KOBİ’lere verilecek destek paketinin ayrıntılarını paylaştı.
 
13 bankanın katılımı ile KOBİ Değer Kredisi destek paketi ile işletmelere finansman desteğinin başlatıldığını dile getiren Albayrak, Alternatif Bank, Albaraka, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Katılım, Şekerbank’ın bu programda olacağını belirterek, ekonominin bir paydaşı olarak salondakilerin de işin içinde olduğunu vurguladı.
 
TAHVİL İHRACINA 2,5 KATTAN FAZLA TALEP
 
Albayrak, dün uluslararası tahvil ihracının gerçekleştirildiğini hatırlatarak, uluslararası piyasaya 2 milyar dolarlık tahvil ihracının yapıldığını aktardı. Tahvil ihracına 2,5 kattan fazla talep geldiğini öne süren Albayrak, bunun başarıyla tamamlandığını ifade ederek, sağlam refleksler almaya başlandığını bildirdi. Bunu güvenin ifadesi olarak niteleyen Albayrak, ekonominin güçlü temellerine yatırımcıların güven duyduğunu ileri sürerek, bu sürecin iyi bir şekilde devam edeceğini, rehavete kapılmadan aynı motivasyonla çalışmaların devam ettiğini açıkladı.
 
1 MİLYON VE 500 BİN TÜRK LİRALIK PAKETLER UYGULANACAK
 
Albayrak, yıılık cirosu 25 milyon Türk lirasının altındaki firmaların bu uygulamadan yararlanacağını anımsatarak, ihracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon ve 500 bin Türk lirası paketler uygulanacağını, paketin tutarı toplam 20 milyar Türk lirası olduğunu ve 6 ay geri ödemesiz, aylık yüzde 1,54 faizle verileceğinin altını çizdi.
 
DESTEK PROGRAMININ HAZİNE’YE ETKİSİ OLMAYACAK
 
Türkiye’nin her fırtınadan ve sıkıntılı süreçlerden ayağa sağlam ve hatta daha güçlü kalktığını savunan Albayrak, içinde bulunulan dönemden de ülkenin aynı şekilde çıkacağını öne sürerek, bugün açıklanan kredi destek programının Hazine'ye etkisinin olmayacağını vurguladı.
 
BANKALAR ŞOKLARA DAHA DAYANIKLI OLACAK
 
Albayrak, bankaların mevcut bilançodaki sağlamlıklarını arttırmaya devam edeceğini kaydederek, kârlılıkları ile de ülkenin sermaye yeterliliğini güçlü bir şekilde destekleyen bankacılık sektörüne sahip olduğunu aktardı. 2019 yılı enflasyonla mücadele ve bütçe disipliniyle ilgili adımların atılacağı bir yıl olacağını ifade eden Albayrak, destek programıyla 20-40 bine yakın işletmeye dokunulacağını belirterek, bankaların sermaye tabanını güçlendirecek adımları attığını ve potansiyel şoklara daha dayanıklı olacağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol