kapat ikonu

Bakan, imar barışından faydalananların sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, imar barışından 8 milyon 600 bin vatandaşın faydalandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçmişte yüksek binaların ihtiyaç olduğunu ancak bugün bakıldığında şehirlerin silüetini bozan, bilhassa kentsel dönüşümde, yüksek binaları istemediklerini belirterek kentsel dönüşüm yasanın çıktığı 2012'den beri yaklaşık 550 bin konutun dönüşümü sağlandığını duyurdu.
 
5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR
 
Bugün için 5-5,5 milyon konutun dönüşmesinin gerektiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 2025'te 7,5 milyon yapıya ulaştığını ve bunların da bir an önce dönüşmesinin şart olduğunu vurguladı. Kurum, kentsel dönüşüm stratejisi hakkında da bilgi vererek, kesinlikle imar artışının olmayacağını, imar artışının olması durumunda da yüzde 20-25’i geçmeyecek şekilde olacağını dile getirdi. Kurum ayrıca Türkiye’de şehirlerin önümüzdeki 50 yılını planlamak istediğini kaydetti.
 
YÜKSEK KATLI BİNALARIN YAPILMASINA MÜSAADE EDİLMEYECEK
 
Bakan Kurum, kentsel dönüşümü yapacak firmanın teknik ve mali yeterliliğinin olması gerektiğine işaret ederek, belediye başkanlarına yüksek katlı binaların yapımına kesinlikle izin verilmemesi gerektiği yönünde talimat verdiğini söyleyerek, bu konunun takipçisi olacağını ve bu noktada yüksek katlı binaların yapılmasına müsaade edilmeyeceğini bildirdi.
 
DENİZLERDE PLASTİK ATIK MİKTARI BALIKLARI GEÇECEK
 
Denizlere atılan plastik atıklarla ilgili korkunç bir gerçeğin üzerinde duran Bakan Murat Kurum, ‘’2050'de denizlerde plastik atık miktarı, ne yazık ki balıkları geçecek. Bu konuda vatandaşımızın da duyarlı olması gerekiyor.’’ dedi.
 
‘SIFIR ATIK’TA TEŞVİK VE DEPOZİTO UYGULAMASI
 
Geçen gün Meclis’e sunulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘’Sıfır Atık Projesi’’ hakkında da konuşan Kurum, bunun önemli bir düzenleme olduğunu öne sürerek, buna hem teşvik hem de depozito uygulamasının getirileceğini aktardı.
Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi'nin 8 bin 500 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçildiğini hatırlatarak, Sıfır Atık Projesi'nin 2023'te tüm Türkiye'de uygulanması ile birlikte yıllık 20 milyar Türk lirası tasarruf sağlanılacağını söyledi.
 
POŞETLERDE YÜZDE 90 TASARRUF SAĞLANILACAK
 
Bakan Kurum, önümüzdeki yıldan itibaren plastik poşetlerin 25 kuruş olacağına dikkati çekerek, Türkiye’de bir kişinin yılda ortalama 440 plastik poşet kullandığını ileri sürdü. Poşetleri ücretli hâle getirerek kişi başı kullanımı 2019'da 440 adetten 90'a, 2025 yılında ise 40'a düşürülmesinin hedeflendiğini anlatan Kurum, böylelikle yüzde 90 tasarruf sağlanılacağı iddiasında bulundu.
 
81 İLDE MİLLET BAHÇESİ HEDEFİ
 
Hedeflerinin 81 ilde en az bir millet bahçesi yapmak olduğunun altını çizen Kurum, İstanbul'da yapılan millet bahçeleriyle kişi başı yeşil alan miktarını yüzde 10 artacağını savunarak, Ankara'da yapılan millet bahçeleriyle kişi başına düşen yeşil alan miktarının yüzde 7-8 artacağı bilgisini verdi.
 
İMAR BARIŞINDAN 8 MİLYON 600 BİN KİŞİ FAYDALANDI
 
İmar barışıyla ilgili de konuşan Bakan Kurum, bugüne kadar yaklaşık 8 milyon 600 bin vatandaşın uygulamadan faydalandığını yineleyerek, toplamda 14-15 milyon vatandaşın imar barışı uygulamasından faydalanmasını beklediğini belirtti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol