kapat ikonu

Bakan Dönmez: Yavuz yeni sondajına başlayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Yavuz yeni sondajına başlayacak. Haberi her an gelebilir" dedi.

  • Gündem
  • 07 Ekim 2019 14:15
  • Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 14:35

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede enerji sektörünün öncüsü olduğunu, son 16 yılda sektöre 100 milyar doların üzerinde yatırım yapıldığını, gelecek üç yılda Türk ekonomisinin yüzde 5 oranında büyümesi ile enerji talebinin artacağını ve bu büyümenin birçok fırsat oluşturacağını belirtti. Bakan Dönmez, bu çerçevede her türlü düzenlemeye, mevduat ve teşvikleri hayata geçirmeye hazır olduklarını ifada etti.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin 70 yıllık hayali olan ilk nükleer santrali Akkuyu'nun ilk ünitesini 2023 itibarıyla devreye alıyoruz. Türkiye, Akkuyu ile nükleer teknolojiyle tanışmış olacak. Akkuyu'nun bir diğer önemli boyutu da bilgi transferi gerçekleştirmiş olmak. Rusya'nın üniversitelerine gönderdiğimiz gençlerimiz oradaki bilgiyi ülkemize taşıyor. İnşallah, Türkiye bir teknoloji devrimi yaşamış olacak.”

Akdeniz’de kararlılık vurgusu

Dönmez, petrol ve gazda arama ve üretim çalışmalarının da hızlandırıldığını, denizlerde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ruhsat sahalarında sismik arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Akdeniz'de Türkiye'nin kararlılığı ve ciddiyetini tüm dünyanın anlaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, "Türkiye olarak Akdeniz’deyiz, KKTC’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Geçtiğimiz hafta Yavuz’un yeni bir seferde olduğunu, Güzelyurt-1’e doğru sondaj yapmak üzere yola çıktığını duyurmuştuk. Cumartesi günü lokasyonuna ulaştı ve sabitleme çalışmalarına başladı. Son hazırlıklar tamamlandı. İnşallah bugün ya da yarın sabah Yavuz yeni sondajına başlayacak. Matkap dönmeye başlayacak. Haberi her an gelebilir" ifadelerini kullandı. Fatih'ten sonra Yavuz da sondaja başladı!Fatih'ten sonra Yavuz da sondaja başladı!

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol