kapat ikonu

Bakan Dönmez: Elektrik ve doğal gazda indirim olabilir

Enerji fiyatlarında zam beklenmediğini söyleyen Bakan Dönmez, yeni yılda indirim olabileceği sinyalini verdi.

  • Gündem
  • 09 Kasım 2018 12:04
  • Son Güncelleme: 09 Kasım 2018 12:18
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji fiyatlarında yılbaşında maliyetlerin düşmesi hâlinde indirimin söz konusu olabileceğini bildirdi.
 
İran’ın Türkiye’nin sınır komşusu olduğunu ve doğal gazın da petrolün de o ülkeden alındığını hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Dönmez, İran ile Türkiye arasında 5-6 yıllık doğal gaz kontratı yapıldığını kaydetti.
 
ABD 6 AY SONRA KARAR VERECEK
 
Bakan Dönmez, TÜPRAŞ’n ham petrol ithal ettiğini anlatarak, Türkiye'nin ABD tarafından İran’a yönelik alınan yaptırım kararında yüzde 25'lerde bir muafiyet durumunun olduğuna dikkati çekti. Dönmez, ABD yönetiminin 6 ay sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapıp karar vereceğini vurguladı.
 
FATİH GEMİSİNDE HEDEF 5 BİN 500 METRE
 
Fatih gemisinin son derece modern ekipmanlarla donatıldığını belirten Bakan Dönmez, an itibarıyla 3 bin 585 metrelik bir derinliğe ulaşıldığını duyurdu. Hedefin 5 bin 500 metreye ulaşmak olduğundan bahseden Dönmez, ‘’İnşallah çalışmalarımız sonuç verir de petrol veya gaz rezervi buluruz’’ tarzında konuştu.
 
TÜRKİYE VE KKTC HAKLARINI SONUNA KADAR SAVUNACAK
 
Dönmez, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın açıklaması ile ilgili de bu durumun aceleye getirilmemesi gerektiğini dile getirerek, Türkiye’nin gerilimin yükselmesini istemediğini açıkladı. Türkiye’nin kendi alanında çalışmalarına devam edeceğini ifade eden Dönmez, Kıbrıs Rum kesiminde itilaflı bir durum olduğunu anımsatarak, Türkiye ve KKTC'nin haklarını sonuna kadar savunacağını söyledi.
 
BİZE MÜDAHALE EDİLMESİN
 
Dönmez, yeni gemi ile Karadeniz'de sondaj çalışması yapılacağı bilgisini de vererek, Mersin projesinde de sona yaklaşıldığını ve oradan da ümitli olduğunu söyledi. Türkiye’nin kimsenin kaynağında gözünün olmadığının altını çizen Dönmez, ‘’Bize müdahale edilmesin.’’ dedi.
 
DOĞAL GAZDA ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU YOK
 
Dönmez, elektrik ve doğal gazda arz güvenliği sorunu olmadığına da değinerek, depolama kapasitesinin artırıldığı için yüzer enerjiden de dolayı doğal gazda herhangi bir arz bir sıkıntının olmadığını ancak tasarruf ilkelerine uyulması gerektiğine işaret etti.
 
ELEKTRİK VE DOĞAL GAZDA ZAM YOK
 
Yılbaşına kadar elektrik ve doğal gazda zam olmayacağı müjdesini veren Bakan Dönmez, kurdaki düşüşün maliyetleri olumlu etkilediğini aktararak, piyasadaki fiyatların maliyetlere yakın seviyelerde olduğunu kaydetti. Dönmez, doğal gaz fiyatlarını petrol fiyatlarının tetiklediği bilgisini vererek, yılbaşında maliyetlerin düşmesi hâlinde indirimin söz konusu olabileceğini aktardı.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol