kapat ikonu

Bakan, dijital oyundaki rekor ihracatı duyurdu

Bakan Pekcan, Türk oyun geliştirme sektörünün 2018’de ihracat rekoru kırdığını vurgulayarak, dijital oyun sektörünün ihracatının 2016’da 500 milyon dolar iken bugün 1 milyar 50 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

  • Sektörel
  • 18 Ocak 2019 16:57
  • Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 17:02
Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilen "2018 Yılı Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Açıklaması" töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bilişim sektörünün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler adına ekonomik büyümenin ve toplumsal kalkınmanın olmazsa olmazı hâline geldiğini belirterek, sektörün, tıp, turizm, akademik faaliyetler, sanat gibi birçok sektörle ilişkide olduğunu söyledi.
 
DİJİTAL OYUN SEKTÖRÜNÜN EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
 
Bilişim sektörünün ekonomik değeri yüksek parçalarından birinin ise dijital oyun sektörü olduğuna işaret eden Pekcan, burada emeği geçenlere hem tebrik hem de teşekkürlerini ileterek, 2018’de yaklaşık 138 milyar dolar seviyesinde olan küresel oyun pazarı büyüklüğünün, 2021’de 180 milyar dolar olmasının beklendiğini anımsattı.
 
TÜRKİYE DİJİTALLEŞEN DÜNYAYA AYAK UYDURUYOR
 
Pekcan, bu çarpıcı istatistiklerin sektörün mevcut durumunu ve potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğini dile getirerek, Türkiye’nin hızla dijitalleşen dünyaya ayak uydurduğunu ve oyun yazılım sektörünün hızla artan büyüme gösterdiğini ifade etti. Türkiye’deki oyun pazarının 750 milyon dolara ulaştığını hatırlatan Pekcan, yerli oyun pazarının hızla büyümesinin, bu alanda ekosistemin oluşmasına ve gelişmesine büyük katkı sağladığını kaydetti.
 
SEKTÖR İHRACATI 2 SENEDE YÜZDE 100 ARTTI
 
Yerli oyun programı yazan firmaların 180 milyar dolarlık dünya oyun programı sektöründen daha fazla pay alabilmelerini amaçladıklarını vurgulayan Pekcan, tüm destekleri bu doğrultuda planladıklarının altını çizerek, dijital oyunların yenilikçi fikirlerin kolayca uygulanabildiği, lojistik maliyetinin neredeyse hiç olmadığı ve yüksek katma değere sahip bir ihracat kalemleri olduğunu, bu alanda yapılan çalışmaları desteklemekten gurur duyduklarını iletti.
 
SEKTÖR İHRACATI 1 MİLYAR 50 MİLYON DOLAR OLDU
 
Pekcan, dijital oyun sektörü ihracatında büyük bir sıçrama yaşandığını kaydederek, sektörün ihracat rakamlarını son 2 yılda yüzde 100 artırdığını bildirdi. Pekcan, dijital oyun sektörünün ihracatının 2016’da 500 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu anımsatarak, bugünlerde ise 1 milyar 50 milyon dolar olduğunu, fakat hedeflerin daha büyük olduğunu duyurdu.
 
BAKANLIK, REKABET GÜCÜNÜ YÜKSELTMEK ADINA KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YAPTI
 
Bakanlığının hizmet sektörü paydaşlarının uluslararası rekabet gücünü yükseltmek adına kapsamlı çalışmalar yaptığına işaret eden Pekcan, sektörlerin ihtiyaç ve talepleri kapsamında destekleri yenilediklerini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol