kapat ikonu

Bakan Albayrak’tan yıl sonu enflasyon hedefi açıklaması

Bakan Albayrak, 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 20,8 olduğunu duyurdu.

  • Gündem
  • 22 Kasım 2018 12:28
  • Son Güncelleme: 22 Kasım 2018 12:31
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde sunum yapan Berat Albayrak, 2018 yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 20,8 olarak açıkladı.
 
CARİ AÇIĞIN 2,6’YA GERİLEMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR
 
Bakan Albayrak, kurlarda oynaklığa ilişkin alınan tedbirlerin pozitif etkisinin finansal piyasalarda görülmeye başlandığını ifade ederek, öncü göstergelerin 2018'in ikinci yarısında ekonomik yavaşlama ve yeniden dengelenmeye işaret ettiğini aktardı. Albayrak, cari açığın Yeni Ekonomi Programı dönemi sonunda yüzde 2,6 seviyesine gerileyeceğinin öngörüldüğünü vurguladı.
 
MECBUR OLMADIKÇA YENİ İSTİSNA VE MUAFİYET GETİRİLMEYECEK
 
Enflasyona en büyük desteği sıkı maliye politikasının vereceğine değinen Albayrak, mali disiplinin temel çıpa olacağını ve sıkı mali politikanın enflasyona karşı mücadeleye en büyük katkıyı yapacağını ileri sürdü. Albayrak, vergi sisteminin daha basit etkin geniş tabanlı ve adil bir yapıya kavuşturmak için vergi mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmaların devam edeceği bilgisin paylaşarak, mecbur olmadıkça yeni istisna ve muafiyetin getirilmeyeceğini belirtti.
 
300 MİLYON TÜRK LİRASI TASARRUF EDİLDİ
 
Bakan Albayrak, e-tebligat sistemi ile yaklaşık 30 milyon adet tebliğ belgesini elektronik ortamda tebliğ edildiğini ve yaklaşık 300 milyon Türk lirası tasarruf sağlandığını bildirerek, hayata geçirilecek yeni bir eylem planı çalışmalarının başladığını kaydetti. Yeni bir vergi veri analiz merkezinin kurulacağını dile getiren Albayrak, mükelleflerin uyum düzeyinin artırılması, uyumsuz mükelleflerin uyumlu mükellefler aleyhine oluşturacağı haksız rekabetin önlenmesi, kayıtlı ekonominin teşvik edilmesi amacıyla yeni bir vergi veri ve risk analiz merkezinin oluşturulacağının sinyalini verdi.
 
KDV İADESİNE YENİ SİSTEM YARATILACAK
 
Berat Albayrak, belli başlı şartları yerine getiren mükelleflerin yeminli mali müşavirler tarafından hazırlanmış KDV iadesi tasdik raporuyla talep ettikleri KDV iade tutarlarının yüzde 50'sinin yapılacak ilk kontrollere göre 10 iş günü içerisinde teminat alınmaksızın iade edilmesini, kalan tutarın daha sonra yapılacak kontroller dâhilinde iade edilmesini öngören çok daha hızlı ödemeyi öncelikleyecek yeni bir sistemin yaratılacağını söyledi.
 
DIŞ BORÇ STOĞU 13,8 MİLYAR DOLAR
 
Albayrak, çiftçilere düşük faizli kredi kullandırımı sebebiyle oluşan gelir kayıplarının karşılanması amacıyla 2019 yılı bütçesinde 3,4 milyar ödenek ayrılmasının öngörüldüğüne dikkati çekerek esnaf ve çiftçiye verilen düşük faizli kredi bakiyesinin 50 milyar Türk lirası olduğundan bahsetti. Uygulamadan 858 bin üreticinin faydalandığına işaret eden Bakan Albayrak, Hazine garantili kredilerden üstlenim oranının tarihi seviyelere düşürüldüğünü, Hazine garantili dış borç stoku 2018 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla 13,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol