kapat ikonu

Bakan Albayrak'tan tahvil ihracı açıklaması

Hazine, uluslararası piyasalarda 2 milyar dolarlık tahvil ihracatı gerçekleştirdi. Konu ile ilgili Bakan Albayrak da açıklama yaptı.

  • Gündem
  • 17 Ekim 2018 10:12
  • Son Güncelleme: 17 Ekim 2018 10:22
Hazinenin uluslararası piyasalarda 2 milyar dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirdiği duyuruldu... İhracata, yatırımcılardan 6 milyar doların üstünde talep gelirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, ihracat sonucunu, ''Uluslararası piyasaların Türkiye'ye duyduğu güvenin göstergesi'' ifadeleriyle değerlendirdi.
 
İHRACA YATIRIMCILARDAN GELEN TALEP 6 MİLYAR DOLARI AŞTI
 
Hazine, bu yılki finansman programı bakımından, uluslararası piyasalarda üçüncü tahvil ihracını tamamladı. 5 yıl vadeli tahvil ihracında tutar, 2 milyar dolar olarak belirlenmişti. İhraca yatırımcılardan gelen talep ise, 6 milyar doları aştığı öğrenildi...
 
EKONOMİNİN DIŞ ŞOKLARA DAYANIKLI OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ
 
Tahvil ihracının sonucunun açıklanması ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ekonomisinin dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirilen politika ve tedbirlerin yatırımcılar tarafından olumlu karşılandığının göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 
TÜRKİYE’NİN EKONOMİK GÖSTERGELERİ GÜVEN VERİYOR
 
Bakan Albayrak, küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen bu talep, piyasaların ve yatırımcıların Türkiye’nin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin bir neticesi olması açısından önemine vurgu yaptı.
 
ALINAN TEDBİRLER YATIRIMCILAR TARAFINDAN TEYİT EDİLDİ
 
Albayrak ayrıca atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP), küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunun karşılığı olduğunu savunarak, tahvil ihracının, alınan tedbirlerin başarısının yatırımcılar tarafından teyit edildiğini net bir şekilde görüldüğünü söyledi.
 
TÜRKİYE’YE KÜRESEL PİYASALARDA DUYULAN GÜVEN ARTACAK
 
Yeni Ekonomi Programı kapsamında ortaya konan hedeflere ulaşıldıkça, stratejilerin ve politikaların hayata geçmesi ile birlikte, Türkiye’ye küresel piyasalarda duyulan güvenin daha da artacağına işaret eden Albayrak, makroekonomik göstergelerin çok daha iyi seviyelere ulaşacağını dile getirdi. Albayrak, enflasyon ile mücadele başta olmak üzere, Yeni Ekonomi Programı’nın temel alanları olan bütçe disiplini, ekonomik dengelenme, ihracata ve teknoloji üretimine dayalı büyüme için belirlenen politikaların adım adım hayata geçirileceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol