kapat ikonu

Bakan Albayrak'tan faiz indirimi değerlendirmesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, faiz oranlarında indirim sürecine girildiğini, bu hafta itibarıyla kamu ve özel bankaların da faiz indirimine gidebileceğini söyledi.

  • Gündem
  • 30 Temmuz 2019 13:52
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 13:56

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; faiz oranlarında indirim sürecine girildiğini, bu haftadan itibaren kamu bankaları basta olmak üzere kredi faizlerinde indirim olacağının müjdesini verdi. En kötünün geride kaldığını ifade eden Bakan Albayrak, enflasyonun yıl sonu hedefinin altında kalacağını belirtirken, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına da olumsuz baktığını söyledi.

Türkiye tarihi bir yılı etkin bir şekilde yönetti

Basın mensuplarıyla buluşan Bakan Albayrak, gelecek bir yılda bugün yaşananların meyvesinin toplanacağını yani iyi ve başarılı bir yıl olacağını, Türkiye’nin tarihi bir yılı etkin ve başarılı bir şekilde yönettiğini belirtti.

Faiz indirim sürecine girildi

Bakan Albayrak; Türkiye’nin bir faiz indirim sürecine girdiğini, bu haftadan itibaren kamu bankaları başta olmak üzere kredi faizlerinde indirimler görüleceğini, özel bankalarda da kredi faizi indirimi hareketlerinin de yaşanacağını ifade etti.

2019 yıl sonu enflasyonunun yüzde 15,9 hedefinin altında olacağını dile getiren Bakan Albayrak, Merkez Bankası yedek akçesinin hazineye aktarılmasının para basmayla alakası olmadığını söyledi.

En kötü geride kaldı

Bakan Albayrak, vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geldiğini, farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Türkiye olumsuz süreci güçlü bir şekilde püskürttüğü bir döneme girdi. En kötu geride kaldı. Bağışıklık sistemini 1 yıl öncesine göre çok daha güçlü inşa etmiş bir Türkiye var.

Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek

Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Türkiye'nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak.

Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı

Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Türkiye'nin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak.

ÖTV’de artış olacak mı?

Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok.

Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. 2019 yılı faiz ödemesi, bütçeye konan rakamın altında kalacak.

ABD yaptırım uygulayacak mı?

ABD yaptırımları konusunun oluşturduğu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gösteriyor.

Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz.

2020’de dengelenme daha da stabilize olacak

2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak. 2020'de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye'nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak.

Bayram tatili uzayacak mı?

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol