kapat ikonu

Bakan Albayrak'tan enflasyon yorumu

Enflasyonda düşüşün güçlü şekilde başladığını ve bu eğilimin süreceğini ifade eden Bakan Albayrak, enflasyon kampanyasının başarısından dolayı bu eğilimin yaşandığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyonda düşüşün güçlü şekilde başladığını ve bu eğilimin devam edeceğini dile getirerek, kasım ayı enflasyon rakamlarının, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın başarısını ortaya koyduğunu savundu.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şahsi Twitter hesabı üzerinden kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
 
ENFLASYONDA DÜŞÜŞ EĞİLİMİ SÜRECEK
 
Albayrak, Tüketici Fiyat Endeksi'nin kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,44 düştüğünü hatırlatarak, üretici fiyatlarında da yüzde 2,53 düşüş gerçekleştiğini vurguladı. Çekirdek enflasyonun da yüzde 24,34'ten yüzde 20,72'ye gerilediğini kaydeden Albayrak, bu tablonun enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğinin göstergesi olduğunu öne sürdü.
 
ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE PROGRAMI’NIN BAŞARISI ORTAYA KONDU
 
Bakan Albayrak, kasım ayı enflasyon rakamlarının, eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın başarısını ortaya koyduğuna dikkati çekerek, dengelenme sürecinin kur ve faizlerden sonra enflasyon rakamlarında da etkisini göstermeye başladığını anlattı.
 
DENGELENME SÜRECİ ARALIKTA DA ETKİSİNİ GÖSTERECEK
 
Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikasındaki güçlü duruşla desteklemeye devam edeceklerine işaret eden Bakan Albayrak, dengelenme sürecinin etkisini aralık ayında da göstereceğini belirtti.
 
Bakan Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'ndaki (YEP) 2018 hedeflerinin yakalanacağının ön görüldüğünü bildirerek, 2019'da özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin sağladığı güçlü koordinasyonla tüm bakanlıklarla birlikte enflasyonla mücadelede başlatılan yapısal adımların daha da ileriye taşınacağını duyurdu.
 
KASIM AYI ENFLASYON RAKAMLARI
 
Enflasyon rakamlarında kasım ayında yaşanan yüzde 1,44’lük gerileme ile enflasyon, yıllık bazda yüzde 21,62 olarak gerçekleşti.
 
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasım ayında aylık bazda yüzde 1,44, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) de yüzde 2,53 oranında düşüş gösterdiği açıklanmıştı. Yıllık enflasyonun da tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 olarak gerçekleştiği belirtilmişti.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, kasım ayında 12 aylık ortalamalar değerlendirildiğinde, tüketici fiyatlarının yüzde 15,63, yurt içi üretici fiyatlarının da yüzde 25,52 arttığı kaydedilmişti.
 
TÜFE’nin de kasım ayında 2017’nin aralık ayına göre yüzde 20,79, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 21,62 oranında yükseldiği duyurulmuştu.
 
17 AY SONRA BİR İLK YAŞANDI
 
TÜFE, eksi seviyeyi en son geçen senenin Haziran ayında yani yaklaşık 17 ay önce -0,27 puanla görmüştü.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol