kapat ikonu

Bakan Albayrak, yüz güldüren tabloyu açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak; geçen yılın büyüme verilerini değerlendirdiği açıklamasında, en kötünün geride kaldığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018’in büyüme verilerini değerlendirdi.

“En kötü geride kaldı”

Geçen senenin son çeyreğinde yüzde -3’lük bir büyümenin piyasa beklentilerinin doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden Bakan Albayrak; bu dönemde iç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladıklarını, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattıklarını, iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını, büyümenin en kötü beklentilerle gerçekleştiğini belirtti.

“Süreç kısa sürede en başarılı şekilde atlatıldı”

Bakan Albayrak, tarihin en ciddi spekülatif saldırısı yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girmesine rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durumun gerçekleşmediğini, sürecin çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatıldığını vurguladı.

“Geçen yıl çeyreğinde daralma yaşandı”

Geçen yıl sonu çeyreğinde daralma yaşandığını hatırlatan Bakan Albayrak, "net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlamasının" dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işareti olduğunu söyledi.

“Kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz”

Bakan Albayrak, son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler 2019 yılında büyümenin YEP’te öngörülen şekilde seyredeceğine inancın tam olduğunu belirterek, “2019'a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğine, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığına ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır. Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisandan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz. YEP kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol