kapat ikonu

Bakan Albayrak: AB ile üçüncü toplantı şubat ayında

Bakan Albayrak, Avrupa Birliği ile bugüne kadar iki defa gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı'nın üçüncüsünün şubatta yapılacağını duyurdu.

Adalet Bakanlığının ev sahipliğinde Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen 5. Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı'nın ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Albayrak, Türkiye'nin en büyük ticari partneri AB ile iş birliğini, bundan sonraki süreçte daha da güçlendirerek ileri aşamaya taşımaya gayret ettiklerini söyledi.
 
TÜRKİYE YAŞANANLARA RAĞMEN BÜYÜYEREK ÖNEMLİ PERFORMANS SERGİLEDİ
 
Söz konusu iş birliğinin güçlü olmasının, dünya ekonomisi açısından da olumlu bir süreci ortaya koyacağını savunan Albayrak, yaşanan tarihî kur saldırısı, küresel piyasalardaki sert düşüşler, AB ülkelerindeki yavaş büyüme rakamlarına rağmen Türkiye’nin pozitif büyümeyle 3. çeyrekte de çok önemli performans sergilediğini öne sürdü.
 
TÜRKİYE POZİTİF VE YAPICI ADIMLARINI KARARLI ŞEKİLDE ATACAK
 
Avro Bölgesi'ndeki gelişmelere işaret eden Albayrak, Türkiye ve AB'nin ekonomik iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu anlatarak, Türkiye'nin bu çerçevede pozitif ve yapıcı adımlarını kararlı şekilde atmaya devam edeceğini kaydetti.
 
YÜKSEK DÜZEYLİ EKONOMİK DİYALOG TOPLANTISI ŞUBATTA
 
Albayrak, Türkiye ile AB arasında ekonomi alanında bugüne kadar iki defa gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı'nın birincisi 2016'da Türkiye’de, ikincisi 2017'de Brüksel'de gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu toplantının üçüncüsünün şubat ayında gerçekleştirileceğini bildirdi. Her ne kadar mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimleri olsa da öncesinde bu kararlılığı sergilemede mutabık kaldıklarını vurgulayan Albayrak, sadece bakanların değil, iş çevrelerinin de bir araya getirilmesiyle atılacak adımlarda önemli fikir teatilerinin gerçekleştirileceğini aktardı.
 
TÜRKİYE KÜRESEL SİSTEME ÖNEMLİ MESAJLAR VERECEK
 
Albayrak, en önemli konulardan birinin de Gümrük Birliği'nin güncellenmesi olduğunu dile getirerek, bu konuda, yoğun diplomasi yürütmeyi sürdüreceklerinden bahsetti. Dünyada artan ekonomik korumacılık adımlarını anımsatan Albayrak, Türkiye’nin sadece Gümrük Birliği'nin güncellenmesi özelinde değil, bu ekonomik iş birliğinin gelişmesi noktasında da yeni küresel sisteme önemli mesajlar vereceğini belirterek, bu güncellenme sürecinin ekonomik manadaki gelişimde kaldıraç görevi üstleneceğini ileri sürdü.
 
Bugün açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerine de değinen Albayrak, ekimde geçen iki aydan daha güçlü rakamlarla, 2,77 milyar dolarlık cari fazlayla tüm zamanların rekorunun kırıldığını anımsatarak, bu durumun dengelenme sürecinin güçlü ve sağlam ilerlediğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Albayrak, sözlerinin sonunda da Türkiye'nin her geçen gün daha da iyi ve olumlu ayrıştırmaya devam edeceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol