kapat ikonu

Bakan açıkladı: Ekonomide dengelenme süreci başladı

Bakan, 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda açıkladı: Ekonomide dengelenme süreci başladı.

Eliz Hotel'de düzenlenen AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ‘’Ekonomide dengelenme süreci başladı’’ diyerek piyasaları rahatlattı.

Bakan Albayrak, Kızılcahamam’da düzenlenen değerlendirme toplantısında Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin gücünden bahsetti, genel borçluluk oranlarıyla ilgili detayları aktardı.

‘’KAMUDA BORÇLULUK ORANI GAYET İYİ’’

Kamu borcu, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 28 olduğu belirtilirken gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 49 olarak ifade edildi. Albayrak, kamuda Türkiye’nin borçluluk oranının gayet iyi durumda olduğunu söyledi.

HANE HALKI BORCU

Bakan Albayak, Türkiye’de hane halkı borcunun millî gelire oranının yüzde 16 olduğunu açıklayarak bu oranın gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yüzde 36, dünya ortalamasının da yüzde 60 olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’NİN TOPLAM BORÇLULUK ORANI DİĞER ÜLKELERDEN İYİ DURUMDA

Türkiye’nin, hem dünya ortalamasında hem de gelişmekte olan ülkelere nazaran çok daha iyi bir durumda olduğu, toplam borçluluk oranı ortalamalarının da dünya genelinde ve gelişmekte olan ülkelerden çok daha iyi durumda olduğu aktarıldı.

Bakan Albayrak, Türkiye’ye karşı son iki aydır devam eden spekülatif ataklardan, bu ataklara karşı atılan adımlardan, ekonomide bütün ilgili paydaşlarla sağlanan yüksek koordinasyondan bahsetti.

Spekülatif ataklarda kullanılan araçlardan biri olan Swap işlemlerindeki yüzde 25 öz kaynak sınırı kararı, mevduat hesaplarındaki stopaj oranları düzenlemesi, TL’yi güçlendirmek için atılan adımlar, sözleşmelerde TL’ye geçiş, bankaları rahatlatmaya yönelik adımlar Bakan Albayrak’ın yaptığı sunumda yer aldı. Bütün spekülatif ataklara rağmen uygulanan güçlü koordinasyon ve etkili adımlar sayesinde Türkiye'nin 550 puanlara çıkan kredi risk primi olarak adlandırılan CDS primlerinde sağlanan büyük düşüş, Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) temel başlıkları yine bu toplantıda değerlendirildi.

‘’BÜTÇE DİSİPLİNİNDE TAVİZ YOK’’

AK Parti’nin bu toplantısında sunum yapan Bakan, atılacak adımlarla ilgili de konuşurken, AK Parti'nin 16 yıllık iktidarlarının ekonomideki en büyük başarı alanlarından biri olan bütçe disiplininde, yeni dönemde de çok sıkı tavizsiz bir politika izleneceğini ifade etti ve özellikle bütçe disiplininde taviz olmayacağını söyledi.

''EKONOMİDE DENGELEME SÜRECİ BAŞLADI''

Cari açığın azaltılması konusunda tüm bakanlıklarla koordineli şekilde yatırımların ihracatı artırmaya yönelik yapıldığını ifade eden Albayrak, cari açığı düşürmek adına teknoloji üretimini sağlamaya yönelik adımlar atılacağını ve bunlara öncelik verileceğini anlattı. İhracatın ithalatı karşılama oranına vurgu yapan Bakan, ‘’Ekonomide dengeleme süreci başladı’’ dedi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol