kapat ikonu

Bağdan şıraya üzümün lezzetli yolculuğu

Üzümler, şıra hâline getirilip şişelenerek yılın dört mevsimi tüketim için hazırlanıyor.

  • Sektörel
  • 04 Kasım 2018 11:30
  • Son Güncelleme: 04 Kasım 2018 11:37
Çiftçiler tarafından bir yıl boyunca emek verilip yetiştirilen, ardından sıkılıp suyu alınan üzümlerin, şıra hâline getirilip şişelenerek yılın dört mevsimi tüketim için hazır hâle getirildiği biliniyor.
 
4 MEVSİM TÜKETİLMESİ İÇİN ŞIRA HÂLİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
 
Türkiye'nin en verimli ve kaliteli bağlarının bulunduğu şehirler arasında gösterilen Tekirdağ'da toplanan üzümlerin, 4 mevsim tüketilmek üzere sıkılıp suyu alınarak şıra hâline dönüştürüldüğü kaydediliyor.
 
Bağdan şıraya üzümün lezzetli yolculuğu-1
 
BULAMA, PEKMEZ VE ÜZÜM SUYU OLUYOR
 
Üreticiler, sene boyunca yetiştirdikleri üzümlerini toplamak için sabahın ilk ışıklarından itibaren bağlarının yolunu tutarak, 11 ay boyunca özenle baktıkları üzümleri itinayla hasat ediyor. Tekirdağ'da 35 bin dekar alanda üzüm yetiştiren bağcılar, hasadın ardından işlemek için ayırdıkları üzümleri; bulama, pekmez ve üzüm suyu hâline dönüştürüyor.
 
BAĞLARDAN ŞİŞELENEREK TÜKETİCİLERE SUNULUYOR
 
Bağlardan hasat edilen üzümler, traktörlerle getirildikleri Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Üzüm İşleme Tesislerinde sap ayırma, parçalama gibi aşamaların ardından sıkıldığı belirtiliyor. Bu tesiste özel çeşitlerle işlenen ve tamamen doğal olarak üretilen üzüm suyu, son aşamada şişelenerek tüketicilere sunuluyor.
 
ÜZÜM SUYU BOZULMASIN DİYE PASTÖRİZASYON İŞLEMİ YAPILIYOR
 
10 yıl önce üzüm suyu yapma çalışmalarına başladıklarını, enstitüde en kaliteli olan üzümleri belirleyerek işlediklerini söyleyen Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojileri Bölümü Gıda Yüksek Mühendisi Gamze Uysal Seçkin, üzümlerin hasattan sonra tesislerde işlenmeye başlandığını ifade etti.
 
Seçkin, üzüm suyu üretim tesislerinde çalışmaların devam ettiğini bildirerek, burada üzüm suyu ve pekmez üretiminin yapıldığını bildirdi. Üzüm suyu aşamalarının daha farklı olduğunu dile getiren Seçkin, üzüm suyunu bozulmaması için daha fazla korunması gerektiğini ve bunun için pastörizasyon işlemlerinin yapıldığını anlattı.
 
Bağdan şıraya üzümün lezzetli yolculuğu-4
 
55 DERECEDE KAYNATILIP SAPLARINDAN AYRILIYOR
 
Tesise gelen üzümlerin çeşitli aşamalardan geçtiğini belirten Seçkin, gelen üzümlerin saplarından ayrıldığını, sonra damıtma kazanına atıldığını ve yaklaşık 1 saat kadar 55 derecede kaynatılıp saplarından ayrıldığını söyledi.
 
ÜZÜMÜN ŞİŞELEME SÜRECİ
 
Daha sonra preslenerek posa, kabuk ve çekirdek kısımlarının ayrıldığını anlatan Seçkin, bulanık hâldeki üzüm suyunun diğer hatlara gönderildiğini kaydetti. Durultma, pastörizasyon denilen koruyucu işlemleri ile birlikte soğutma işlemi yapılarak dinlendirme aşamalarından da bahseden Seçkin, en son tekrar şişeleyerek pastörize işlemlerinden sonra tüketime sunulduğunu bildirdi.
 
Seçkin, üretim yapmak isteyen çiftçilere de proje konusunda yardımcı olduklarını dile getirerek, tesislerde yıllık ortalama 20-30 ton civarında üzüm suyu ürettiklerini sözlerine ekledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol