kapat ikonu

Azerbaycan Türkiye ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan görüşmeler sonrasında ekonomik ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi için ilk adımlar atıldı.

  • Gündem
  • 21 Temmuz 2017 08:32
  • Son Güncelleme: 21 Temmuz 2017 17:17
Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan görüşmeler sonrasında ekonomik ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi için ilk adımlar atıldı.
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından uzun bir süredir planlanan Azerbaycanlı iş adamları ile düzenlenen toplantının iki ülke arasındaki iyi olan ilişkilerin daha iyi bir şekilde geliştirilmesi ve ekonomik açıdan ilişkilerin boyut atlaması adına bir fırsat olarak değerlendirildi. Yapılan toplantıda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan süre., alınan önlemler ve yapılan çalışmalar ele alındı. Türkiye Azerbaycan arasında gerçekleşen ekonomik ilişkiler tekrar detaylı bir şekilde incelemeye alındı.
 
Yapılan toplantının amacı yetkililer tarafından da açıklandı. Bu açıklamalar sonrasında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ekonomik ilişkilerin boyut atlamasını saplamak olarak değerlendirildi. Türkiye ile Azerbaycan arasında ekonomik ilişkiler açısından Eylül ayında büyük bir reformun gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu süreçte çalışmaların görüşüldüğü toplantıya katılımın ve ilginin yoğun olması da dikkatlerden kaçmadı. Hem Azerbaycan'da hem de Türkiye'de iki ülkenin iş adamlarının ve yatırımcılarının yapmış oldukları yatırımların desteklenmesi, yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için teşvik edilmeleri ve işin ticari boyutunun düşünülmesi gerektiğine dikkat çekildi.
 
İki farklı devletin aynı çatı altında ekonomik ilişkilerle birlikte birleşmesi için 2 devlet tek bir ekonomi anlayışı belirlendi. Azerbaycan yatırımlarının Türkiye ekonomisinde ne kadar önemli bir payının olduğu düşünüldüğü zaman bu yatırımların artırılması ve ilişkilerin kuvvetlendirilmesi esas alındı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol