kapat ikonu

Ayvalık Teleferik İle Turizme Katı Sağlayacak

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Şeytan Sofrası yeni dönemde yapılacak teleferik sistemi ile turizm sektörüne katkı sağlayacak.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi turizm konusunda son derece şanslı bölgelerden birisi olarak ifade ediliyor. İlçede bulunan Şeytan Sofrası tepesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretine konu oluyor. Ancak tepeye çıkmak son derece zor olduğu için şimdiye kadar potansiyelin bu zorluklar neticesinde düştüğü ifade edilmişti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yücel Yılmaz bu konuda yeni çalışmaların yapılmasının beklendiğini ortaya koydu.
 
Turizme değer verdikleri ve ekonomiye katkı sağlamasını bekledikleri için yeni bir projenin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bölgede yapılacak yeni projelerle birlikte 50 bin kişilik sirkülasyonun sağlanacağı ifade edildi.
 
Teleferik sistemi kurulacak
 
Teleferik taşıma sisteminin kurulmasının ardından turizm sektörünün beklenenden daha yoğun bir şekilde geçirilmesinin amaçlandığı öğrenildi. Ayvalık ilçesinin en yüksek tepesi olan Şeytan Sofrası içerisinde bölgenin herkes tarafından görülmesi için projelerle desteklenmesi bekleniyor.
 
Bu projenin ilk olarak 2014 yılında belediye tarafından tasarlanıp planlandığı öğrenildi. Ancak yeni dönemde teleferik sisteminin kurulması için çalışmalar devam edecek. Projenin gerekli firmalarla paylaşılması ve kendi içinde olası şartların tasarlanmasının ardından hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi.
 
Bölgeye gelen turizm gruplarının yoğunluğunu azaltacak ve aynı zamanda bölgeye daha fazla kişinin gelmesini sağlayacak teleferik sistemin ilçenin ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. İki farklı noktadan hareket sisteminin başlatılması bekleniyor. Projeye ilerde farklı eklemelerinde yapılabileceği ve geliştirilebileceği düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol