kapat ikonu

Ayın Zam Şampiyonu Belli Oldu

Haziran ayında sebze ve meyve fiyatlarında yapılan incelemeler sonrasında en fazla fiyatı yükselen sebze belirlenmiş oldu. Belirlemelere göre patlıcan zam şampiyonu ilan edildi.

Haziran ayında sebze ve meyve fiyatlarında yapılan incelemeler sonrasında en fazla fiyatı yükselen sebze belirlenmiş oldu. Belirlemelere göre patlıcan zam şampiyonu ilan edildi.
 
İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sebze ve meyve fiyatları üzerinde bir inceleme başlatıldı. İncelemelerin ardından Haziran ayında en çok zam alan ürünün belirlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Son aylarda sebze ve meyve fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi çeşitli tartışmaları beraberinde getirmiş, fiyatların tekrar indirilmesi için hükümet tarafından da çalışmalar başlatılmıştı. Ancak sonraki dönemlerde sıcaklıkların artması ve hasat miktarının yükselmesi ile fiyatlar ucuzlamaya başladı.
 
Haziran ayında sebze ve meyve fiyatları olması gereken fiyatlarla ve daha önceki dönemlerle karşılaştırıldı. Bir dönem yüksek fiyatı nedeniyle çeşitli tartışmalara neden olan, sürekli olarak tüketilen domatesin yüzde 33.71 oranında gerilediği tespit edildi. Tüm ürünler arasında fiyatı en fazla ve en hızlı şekilde azalan ürün olarak benimsenmiş oldu. Karşılaştırmaların genellikle bir sonraki ay olan mayıs ayına göre gerçekleştirildiği açıklandı. Geçtiğimiz ay indekslerine bakıldığı zaman İStanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ürün sayısı 68 olurken en çok düşen ürün fiyatı 144 oldu. Daha çok ürünlerin fiyatlarının düştüğü görüldü.
 
Haziran ayının zam şampiyonu da belirlenmiş oldu. Sebzeler arasında patlıcan yüzde 13.95 seviyelerinde yükselerek zam şampiyonu oldu. Pazarda satışa sunulan patlıcan el yakarken vatandaşların yüksek fiyatlardan dolayı daha az tercih ettikleri öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol