kapat ikonu

Ayda 493 bin TL’den başlayan taksitlerle bedelli askerlik kredisi veren bankalar

Bedelli askerlik kredisi hangi bankalardan alınabilir? Bedelli askerlik kredisinde faiz oranları nasıl seyrediyor?

  • Gündem
  • 30 Temmuz 2018 17:14
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2018 17:15
Uzun süredir Türkiye’nin gündemine oturan bedelli askerlik yasa tasarısı TBMM’de onaylandı. Bedelli askerlik yasa tasarısının onaylanmasıyla birlikte bedeli askerlik için kredi veren bankalar ve faiz oranları da merak konusu oldu. Bedelli askerlik kredisi veren bankaları ve faiz oranlarındaki son durumu sizler için derledik…
 
Milyonlarca kişi tarafından uzun süredir beklenen bedelli askerlik yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildi. Yasa tasarısının kabul edilmesiyle birlikte bedelli askerlik kredisi veren bankalar gündeme geldi. Askerlik bedeli için ödenmesi gereken nakit tutarı yetiştiremeyen vatandaşlar bedelli askerlik kredisine yönelecek. Peki, hangi bankalar bedelli askerlik kredisi veriyor? Bedelli askerlik kredisi veren bankaların faiz oranları ne kadar?
 
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 15 BİN TL OLARAK BELİRLENDİ
 
Torba yasaya giren 2018 bedelli askerlik tasarısına göre yaşı 25 olanlar 21 gün askerlik yapacak. Bedelli askerlikte fiyat ise 15 bin TL olarak belirlendi. Bedelli askerlik kredisi veren bankalar ertelemeli, düşük faizli ve çeşitli ödeme planları ile kredi veriyor.
 
KARA LİSTEYE GİRENLERE KREDİ VERİLMEYECEK
 
Bedelli askerlik için kredi çekmek isteyen vatandaşların banka borçlarında yasal takip bulunmaması gerekiyor. Daha önceden kara listeye girenlere bedelli askerlik için kredi verilemiyor. Daha önceden kara listeye giren ancak kara liste affı ile listeden çıkan vatandaşlara da yüksek gelir belgesi göstermeleri durumunda bedelli askerlik kredisi verilmesi mümkün oluyor.
 
BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ ALABİLMEK HANGİ ŞARTLAR KARŞILANMALI?
 
Kredi notu yüksek vatandaşların bedelli askerlik kredisi için başvuruda bulunabilmesi bir de düzenli gelirleri olduğunu kanıtlamaları gerekiyor. Kredi notu düşük olan, daha önceden kara listeye girmiş olan ve düzenli gelir belgesi gösteremeyen vatandaşlara bedelli askerlik kredisi verilmiyor. Bedelli askerlik kredisi için başvuruda bulunan vatandaşların,
  • Bedelli askerlik için başvuru şartlarını karşılıyor olması,

  • En az 1300 puan kredi notu bulunması,

  • Daha önceden yasal takip nedeniyle kara listeye girmemiş olmaması ve son olarak,

  • Aylık gelir belgesi göstermesi gerekiyor.

 
Yukarıda belirtilen şartları karşılayan vatandaşlara bankalar tarafından bedelli askerlik kredisi verilebiliyor.
 
İŞYERİNDE ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAKLAR
 
Bedelli askerlikten faydalanmaya hak kazanan vatandaşlar 21 günlük askerlikleri sürecinde çalıştıkları kamu ya da özel sektör kurumu tarafından ücretsiz izinli sayılacaklar. Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan 2 bin Euro bedelli askerlik ücreti alınarak uzaktan eğitim almaları sağlanabilecek.
 
25 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLAR YARARLANABİLECEKLER
 
Bedelli askerlik kredisi veren bankaların başında Yapı Kredi Bankası yer alıyor. 1994 doğumlular da dahil olmak üzere 25 yaş üstü dileyen tüm vatandaşların yararlanabileceği bedelli askerlik uygulamasında bankalar tarafından 15 bin TL değerinde kredi veriliyor. 24 ay vade ile geri ödemesi alınan kredide aylık ödemeler ise 838 TL’den başlangıç gösteriyor.
 
48 AYA KADAR VADE İMKANIYLA AYDA 497 BİN TL’YE KREDİ İMKANI
 
5 milyon vatandaşı ilgilendiren bedelli askerlik için kredi veren bankalardan bir tanesi de ING Bank! ING Bank’tan bedelli askerlik kredisi kullanan vatandaşlar 3 ay ertelemeli olarak yıllık yüzde 20,88 faizle 48 ayda kredi bedelini geri ödeyebiliyorlar. ING Bank’ta aylık taksit tutarları ise 497 bin TL’den başlangıç gösteriyor.
 
TEB tarafından da bedelli askerlik kredisi temin edilebiliyor. Bankadan aylık 493 TL taksitle ve yıllık yüzde 27,81 faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi kullanılabiliyor.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol