kapat ikonu

Ayakkabıcılar 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacak

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı, döviz kurundaki artış ve sektörlerinde konkordato ilan eden firmalara rağmen ihracat hedefine ulaşılacağını kaydetti.

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, döviz kurundaki artış ve sektörlerinde konkordato ilan eden firmalara rağmen ihracat hedefine ulaşılacağını dile getirerek, ekim ayı itibarıyla 770 milyon dolar ihracatın, 543 milyon dolar ithalatlarının bulunduğunu, sene sonu itibarıyla da ayakkabı ihracatında 1 milyar dolara ulaşılacağını aktardı.
 
Aydan, dolar kurunda ağustos ayında başlayan dalgalanma sebebiyle zorluk yaşadıklarını anımsatarak, alınan önlemler ve uygulanan politikalar ile birlikte toparlandıklarını ifade etti.
 
BİRKAÇ PÜRÜZ DIŞINDA SEKTÖR NORMALE DÖNDÜ
 
Aydan, girdi maliyetlerinin önemli bölümünün dolar cinsinden olduğunu anlatarak, girdi maliyetlerindeki düşüşlerin de Ticaret Bakanlığına iletildiğini bu süreçte doğan fırsatçıların da bildirildiğini vurguladı. Bazıların 1 liralık malzemeyi 10 liraya satmaya çalıştığını ileri süren Aydan, Bakanlığın da bunların üzerine gittiği bilgisini paylaşarak, şu anda birkaç pürüz dışında normale dönüldüğünü aktardı. Sektörün konkordato ilan eden firmalar sebebiyle de sıkıntı yaşadığını öne süren Aydan, özellikle üretici firmaların bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilediğine dikkati çekti.
 
HÜKÛMET KONKORDATO İLE İLGİLİ ÖNLEMİNİ ALDI
 
Aydan, konkordato ilan eden firmaların kendi imalatlarını değil, esnafın ürettiği ayakkabıları sattığının altını çizerek, bu firmaların konkordato ilan etmesiyle üreticilerin büyük sıkıntı yaşadığını, çünkü çeklerin ödenmediğini bildirdi. Hükûmete bu konudaki çalışmaları ve yapılması gerekenleri anlattıklarına işaret eden Aydan, konkordato ilan edenlerin zaman kazanmak için böyle işlere giriştiklerini ve hükûmetin de bunlarla ilgili önlemlerini aldığını savundu.
 
TEZGÂHLAR YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLADI
 
Yaşanan süreçte 3 firmanın konkordato ilan etmesiyle kendi üyelerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Aydan, maddi ve manevi desteklerle onların toparlandığını söyleyerek, doların düşmesi ve hükûmetin aldığı önlemlerle şu anda sektörün iyiye gittiğini ve tezgâhların yeniden çalışmaya başladığını açıkladı.
 
1 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA ULAŞILACAK
 
Yaşanan bu olumsuzluklara karşın ihracatta hedeflerini yakalayacaklarının altını çizen Aydan, ekim ayı itibarıyla 770 milyon dolar ihracatın, 543 milyon dolar ithalatın olduğunu yineleyerek, yıl sonu itibarıyla da ayakkabı ihracatında 1 milyar dolara ulaşılacağını aktardı.
 
Aydan, ayakkabı sektöründe uzun çek sürelerinden dolayı sorunlar yaşandığını vurgulayarak, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir çek sisteminin olmadığını söyledi. Ayakkabı sektöründe 1 milyon sermayesi olanın 100 milyonluk iş yapmaya başladığına değinen Aydan, 17, 18 aylık çekler bulunduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol