kapat ikonu

Ayakkabı sektöründeki konkordato oranı yüzde 1 bile değil

Ayakkabı sektöründeki konkordato ilan eden firmaların sektördeki toplam satışların yüzde 1'ini bile kapsamadığı açıklandı.

Şu ana kadar bilinen 5 farklı ayakkabı firmasının konkordato ilan ettiğini hatırlatan TASD Yönetim Kurulu Başkanı Endican, bu firmaların sektördeki toplam satışların yüzde 1'ini bile kapsamadığını öne sürdü.
 
NEGATİF HABERLER KASITLI POMPALANIYOR
 
Ayakkabı sektörüyle ilgili olumsuz imaj oluşturulmaya çalışıldığını, geleceği çok parlak olan sektörün bunu hak etmediğini ifade eden Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, on ayda ihracatta yüzde 20'ye yaklaşan artış, perakende satışlardaki yükselişin konuşulmadığına dikkati çekti. Endican, bilerek, sanki sektörün moralinin bozulması için kasıtlı şekilde negatif haberlerin pompalandığı iddiasında bulundu.
 
BU FİRMALARIN SATIŞLARI SEKTÖRÜN YÜZDE 1’İNİ BİLE KAPSAMIYOR
 
Şu ana kadar bilinen 5 farklı ayakkabı firmasının konkordato ilan ettiğini anımsatan Endican, bu firmaların konkordato ilan etmelerindeki ana sebebin de kendi yaşadıkları sıkıntılar olduğunu dile getirerek, bu firmaların sektördeki toplam satışlarının yüzde 1'ini bile kapsamadığını savundu.
 
GLOBAL SORUNLARDAN DOLAYI KONKORDATO İLAN EDİLİYOR
 
Endican, ayakkabı sektörünün son dönemde konkordato ilanlarıyla gündeme geldiğini, ekonomide ülkesel ve global anlamda yaşanan olumsuzluklar sebebiyle çok sayıda şirketin konkordato ilan ettiğini işaret ederek, bunun sadece kendi sektörlerine özel bir şey olmadığını belirtti.
 
Sektörde senelerdir yaşanan ve 20 ayları bulan uzun vade sorunu olduğunu kaydeden Endican, bu uzun vadelerle birlikte şirketlerin ekonomik sıkıntılarının birleşmesi sonrası firmaların konkordato ilan ettiğini aktardı.
 
YURT DIŞI SİPARİŞLER KATLANARAK ARTIYOR
 
Endican, şu ana kadar bilinen 5 farklı ayakkabı firmasının konkordato ilan ettiğini yineleyerek, bu firmaların konkordato ilan etmelerindeki ana sebebin kendi yaşadıkları sıkıntılar olduğunu bildirdi. Yılın 10 ayında hem ihracatta hem de perakende satışlarda önemli artış yaşandığı bilgisini veren Endican, yurt dışı siparişlerin de katlanarak arttığını, dünyanın her yerinden, 100'den fazla ülkeden talep geldiğinin altını çizdi.
 
YÜKSELEN PERAKENDE SATIŞLAR KONUŞULMUYOR
 
Sabur Endican, Türkiye'de yıllık 400 milyon çift ayakkabı üretildiğini söyleyerek, bu firmaların 3-3,5 milyon çifti elinde bulundurduğunu anlattı. On ayda ihracatta yüzde 20'ye yaklaşan artışın, perakende satışlardaki yükselişin konuşulmadığından dert yanan Endican, bilerek, sektörün moralinin bozulması için bu tarz negatif haberlerin pompalandığını ileri sürdü.
 
CARİ AÇIĞIN KAPATILMASINA KATKI YAPAN SEKTÖR BUNU HAK ETMİYOR
 
Son dönemde sektörle ilgili ciddi bir dezenformasyon olduğunu vurgulayan TASD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, cari açığın kapatılmasına katkı sunan, dünyada kalite ve tasarım alanında son dönemde ön plana çıkmaya başlayan sektörün bu durumu hak etmediğini söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol