kapat ikonu

Avrupalılar Türkiye'de saç ekiminde Arapları solladı

Terziler, Avrupa’dan saç ektirmek içi gelenlerin sayısının Arap dünyasından gelenleri misliyle katladığını söyledi.

  • Sektörel
  • 16 Şubat 2019 21:53
  • Son Güncelleme: 16 Şubat 2019 22:21
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyon Üyesi ve Saç Ekimciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Servet Terziler, Türkiye’de saç ekiminin başladığı zamanlarda ilk olarak Arap ülkelerinden yoğun bir akının yaşandığını dile getirerek, şu anda ise Avrupa’dan gelenlerin sayısının Arap dünyasından gelenleri misliyle katladığını ifade etti.
 
Sağlık turizminde son zamanlarda önemli adımlar atan Türkiye’nin, saç ekimi ve estetik operasyonlarda da hızlı büyüme kaydettiğine işaret eden Terziler, Türkiye'nin her geçen gün daha çok sayıda ülkeden kişiyi misafir ettiğini vurgulayarak, günde ortalama iki bin kişinin saç ekimi ve estetik operasyonlar için yurt dışından Türkiye'ye geldiğini açıkladı.
 
Sonuçları gören birçok insan tavsiyeyle akın akın Türkiye’ye geliyor
 
Terziler, son zamanlarda Türkiye'de saç ekimi ve estetik operasyonlarına özellikle Avrupalıların yoğun ilgi göstermeye başladığını belirterek, Türkiye’de saç ekiminin başladığı tarihlerde ilk olarak Arap ülkelerinden yoğun bir akının yaşandığını anımsattı. Bu dönemlerde ise Avrupa’dan gelenlerin sayısının Arap dünyasından gelenleri misliyle katladığı bilgisini paylaşan Terziler, son 2-3 sene içerisinde Avrupa’dan gelen saç ekim hastalarında aritmetik hatta geometrik bir artışın yaşandığına dikkati çekerek, bunun işte memnuniyet ön planda olduğu için sonuçlarını gören birçok insanın tavsiyeyle akın akın Türkiye’ye geldiğini öne sürdü.
 
Geçen sene 1,5 milyar doları aşkın gelir
 
Terziler, Avrupalıların gelmesiyle beraber Türkiye'nin sağladığı gelirin de arttığını aktararak, 2017 yılındaki 1 milyar dolarlık tahmini gelirin geçen sene itibarıyla 1,5 milyar doları aştığını bildirdi. Sağlık turizmi adına Türkiye’ye gelenlerin aynı anda Türk ekonomisine de önemli bir katkı yarattığının altını çizen Terziler, saç ekimi için gelenlerin Türkiye’de ortalama 2 ila 3 gece kaldığını hatırlatarak, estetik operasyon için gelenlerin de estetik operasyona bağlı olmakla beraber 3-4 gece Türkiye’de kaldığına değindi. Terziler, geldikleri zaman bu turistlerin otellerde kaldığını, İstanbul'u gezdiğini, restoranlarda yemek yediğini ve alışveriş yaptığını kaydeden Terziler, sağlık turizminin tüm şehirsel turizmi yükselten ciddi bir operasyon olduğunu savundu.
 
Terziler, ülkenin bu alanlarda öne çıkmasının en önemli sebebinin kalite fiyat dengesi olduğunu iddia ederek, 2019 yılında ve sonrasından da sağlanacak gelirin artmasını beklediklerini duyurdu. Fakat burada takip ve denetimin çok önemli bir konu olduğunun ileri süren Terziler, Laleli piyasasındaki gibi bir sürecin yaşanmasından korktuklarını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol