kapat ikonu

Avrupalı ve Rus turistler Türkiye'de tatil rezervasyonlarına başladı

Dünyaca ünlü tur operatörlerinden biri olan Thomas Cook'tan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Türkiye'de yaşanan siyasi karmaşadan dolayı ülkede tatil yapmaktan vazgeçen Avrupalı ve Rus turistler bu yıl yeniden tatil tercihlerini Türkiye'den yana

Firmadan yapılan açıklamaya göre, siyasi karışıklıktan dolayı geçen yıl farklı destinasyyonları tercih eden Avrupalı ve Rus turistler bu yıl yeniden Türkiye ve Mısır’a gelmeye başladı.
 

Geçen yıl yaşanan siyasi karmaşanın ardından bu yıl ülkeye dönüşler başladı

 
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa’nın en büyük turizm acentalarından İngiltere merkezli Thomas Cook şirketi, turistlerin Türkiye ve Mısır’a geri dönmeye başladığını, geçen yıl ciddi sıkıntılarla karşılaşan iki destinasyona da ilginin bu yıl arttığını söyledi.

 

Tatilcilerin Mısır ve Türkiye tercihi dikkat çekti

 
Şirketten yapılan açıklamada, “Turizm açısından zorlu bir yıl olan 2016’nın ardından bu yıl da yavaş başladı. Ancak tatilcilerin Türkiye ve Mısır’a geri dönmeye başladığına dair sinyaller geliyor” dedi.
 

IŞİD, PKK ve 15 Temmuz olayları geçen yıl turist sayısında cidi düşüşe neden oldu

 
IŞİD ve PKK’nın üstlendiği saldırılar ve 15 Temmuz’daki darbe girişimi geçen yıl Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi azalmaya neden olmuştu.
 
Thomas Cook geçen yıl yaptığı açıklamalarda Avrupalı turistlerin Türkiye yerine Yunan adaları ya da İspanya gibi alternatif destinasyonları tercih ettiğini belirtiyordu.
 

2016’da Türkiye turizm geliri yüzde 29,7 azaldı

 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre geçen yıl Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 30,5 düşmüş, turizm gelirleri de yüzde 29,7 azalmıştı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ise Ocak 2017’de Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki, düşüş hız kesmiş, yıllık bazda yüzde 9,81 olmuştu. Ocak ayında özellikle Rusya’dan gelen turist sayısında yaşanan yüzde 81,51’lik artış, genel tablonun da toparlanmasını sağlamıştı.
Hürriyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol