kapat ikonu

Avrupalı kadınlar Türk çantasını kullanıyor

Çanta, kemer, cüzdan gibi saraciye ürünleri ihracatının 2018’de bir önceki seneye nazaran yüzde 13 yükselerek 215 milyon dolara ulaştı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği başta birçok ülkeye sattığı çanta, kemer, cüzdan gibi saraciyelerin ihracatı, 2018 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 13’lük yükselişle 215 milyon dolara dayandı.
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından paylaşılan verilere göre; Türkiye, 2017 yılında 190 milyon dolarlık saraciye ihracatına imza atarken, çantanın başı çektiği, kemer ve cüzdan gibi deri ürünlerinin de yer aldığı saraciyede en fazla ihracat 37 milyon dolarla İtalya'ya gerçekleşti. İtalya’nın ardından 19 milyon dolarla Almanya ve 18,5 milyon dolarla İngiltere geldi.
 
300 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFLENİYOR
 
Gazetecilere konuşan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Gündoğdu, 2019 yılında saraciye sektöründe 300 milyon dolar ihracatı hedeflediklerini belirterek, saraciye denilince akla ilk çantanın geldiğini vurguladı. Geleneksel pazarların yanı sıra hedef ülkelerin de bulunduğundan bahseden Gündoğdu, Amerika pazarının üzerinde durup oradan ihracat rakamlarını büyütmeyi düşündüklerini dile getirerek, Uzakdoğu ile ilgili araştırmalar da yaptıklarını bildirdi. Gündoğdu, hem ihracatçı birlikleri olarak hem Ticaret Bakanlığı olarak bu pazarlara daha fazla zaman ayırarak, daha fazla yer almak istediklerini anlattı. Gündoğdu, Avrupa'nın Türkiye'yi tercih etmesindeki sebebin geleneksel işçilik ve deri kalitesi olduğunu ileri sürerek, tasarımla fark ortaya koymak istediklerini kaydetti. Tasarım anlamında üniversitelerle iletişim hâlinde olduklarını vurgulayan Gündoğdu, bu açıdan somut adımlar attıklarını açıkladı.
 
BU YIL MODA PASTEL RENKLER
 
Gündoğdu, Avrupa'nın çanta tercihlerine de değinerek, genel olarak Avrupa'da pastel renkler üzerinde gittiklerini bildirdi. Kırmızı, açık yeşil, sarı, gibi renklerin çok moda olduğuna işaret eden Gündoğdu, özellikle yeşilin şu anda moda olduğunu ve yeşilin bir kaç tonunun kullanıldığı bilgisini paylaşarak, geçen sene olduğu gibi bu sene de çantaların Avrupa’ya gönderileceğini anlattı.
 
Gündoğdu, çanta boyutlarının da ülkelere göre değişiklik gösterdiğine işaret ederek, kuzeyde havalar daha soğuk olduğu için insanların yanına daha fazla eşya aldığını anlattı. Modanın çok önemli ancak kullanışlı olmasının da çok önemli olduğu görüşünü savunan Gündoğdu, kuzey insanının biraz daha büyük çantalar tercih ettiğini, güneye inildiğinde çantaların boyutlarının biraz daha küçüldüğünü belirterek, ancak modanın şu anda daha küçük ve orta boy çantalarda kenetlenmiş durumda olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol