kapat ikonu

Avrupa pazarında çift haneli büyüme bekleniyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yağcı, Avrupa’nın erken rezervasyon alışkanlığı olan bir pazar olduğunu anımsatarak, şu anki verilere göre; bu pazarda çift haneli bir büyüme beklendiğini duyurdu.

  • Sektörel
  • 18 Ocak 2019 16:26
  • Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 16:35
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Avrupa’nın erken rezervasyon alışkanlığı olan bir pazar olduğunu hatırlatarak, şu anki verilere göre; bu pazarda çift haneli bir büyüme beklendiğini ilan etti.
 
Yağcı, gerek Türkiye'de gerekse Antalya'da turizm alanında başarılı bir yılın geride kaldığını vurgulayarak, ülke geneline yaklaşık 45 milyon, Antalya'ya da yaklaşık 14 milyon yabancı turistin ağırlandığını bildirdi.
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde Hollanda'da gerçekleştirilen Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarı'na katıldıklarından bahseden Yağcı, Hollanda, Almanya, İngiltere, Belçika gibi Avrupa ülkelerinin Türkiye bakımından önemli turizm payına sahip ülkeler olduğunu belirterek, Hollanda'daki fuarda sevindirici gelişmeler yaşandığını dile getirdi.
 
2019’DA 50 MİLYON TURİST RAKAMI RAHATLIKLA GEÇİLECEK
 
Yağcı, fuarda son 3 senede görülemeyen heyecanı, hareketliliği gördüklerini ifade ederek, son paylaşılan verilere göre; yaklaşık yüzde 20 ile 30 arasında bir büyümenin söz konusu olduğunu öne sürdü. Türkiye için 2019’da 50 milyon turist rakamını rahatlıkla geçileceğini aktaran Yağcı, Avrupa’nın erken rezervasyon alışkanlığı olan bir pazar olduğunu yineleyerek, şu anki verilere göre; bu pazarda çift haneli bir büyüme beklendiğini ve 2019 yılının Avrupa pazarının döneceği bir yıl olacağını söyledi.
 
ERKEN REZERVASYON SONUÇLARI MART AYINDA ORTAYA ÇIKACAK
 
Erken rezervasyonun yeni başladığını ve kesin sonuçların mart ayında ortaya çıkacağını vurgulayan Yağcı, şu anki verilerin bile kendilerini mutlu ettiğini aktararak, geçen sene Avrupa'daki ana pazarlardan Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısının yaklaşık yüzde 26, İngiltere'den gelen ziyaretçi sayısının yaklaşık yüzde 36, Hollanda'dan gelen ziyaretçinin yaklaşık yüzde 27 ve Fransa'dan gelen ziyaretçinin de yaklaşık yüzde 27 civarında yükseldiğini ve bu sene de de artış beklediklerini duyurdu.
 
AÇIK OTELLERDE DOLULUK ORANI YÜZDE 75
 
Okulların bu hafta yarı yıl tatiline girdiğini anımsatan Erkan Yağcı, yarı yıl tatilinde de bir hareketlenme yaşandığı belirterek, özellikle yerli turistin pazarı canlandırdığını ileri sürdü. Yağcı, Türkiye'de tatil alışkanlığının iyice geliştiğini dile getirerek, insanların artık bunu bir ihtiyaç olarak gördüğünü vurguladı. Her sene olduğu gibi Antalya bölgesinin de tercih edildiğini ifade eden Yağcı, tatil döneminin yoğun geçeceğini bildirerek, şu anda açık otellerde yüzde 75 doluluk oranının söz konusu olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol