kapat ikonu

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını duyurdu

ECB Yönetim Konseyi, beklendiği üzere faiz oranlarını sabit tutma kararı aldığını duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentilerine paralel, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.
 
ECB'den söz konusu toplantının ardından yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi'nin bugünkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı belirtilirken, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te bırakıldığı aktarıldı.
 
ECB Başkanı Mario Draghi, ECB’nin faiz kararının ardından Frankfurt'ta basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
RİSK DENGESİ YÖNÜNÜ AŞAĞI ÇEVİRDİ
 
ECB Başkanı Draghi, risk dengesinin aşağı yönlü hareket ettiği bilgisini paylaşarak, orta vadede, yerel fiyat baskısını ve manşet enflasyondaki gelişmelerin desteklenmesi adına teşvike ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
 
Avrupa Merkez Bankası faiz kararını duyurdu-1
 
BÜYÜMEYE YÖNELİK RİSKLER DENGELİ
 
Draghi, son veri ve anketlerin beklenenden daha zayıf olduğunu hatırlatarak, büyümeye yönelik risklerin dengeli olduğunu savundu.
 
AVRO BÖLGESİ’NDEKİ RİSKLER DENGELİ
 
Yerel fiyat baskılarını desteklemek adına önemli teşviklerin gerekli olduğunu vurgulayan Draghi, küresel risklerin belirgin kalmayı sürdürdüğüne işaret ederek, Avro Bölgesi'nde büyümeyi çevreleyen risklerin genel olarak dengeli olduğunu anlattı.
 
DIŞ TALEP ZAYIF SEYREDİYOR
 
Draghi, zayıf gelen verilerin dış talebin zayıf seyrettiğini yansıttığını ifade ederek, jeopolitik faktörlerle ilgili belirsizlikler, ticarette korumacılık tehdidi, gelişmekte olan piyasalardaki kırılganlıklar ve finansal piyasalarda oynaklıkların ön plana çıktığını belirtti.
 
DURGUNLUĞU ÇÖZECEK ARAÇLAR VAR
 
Belirsizlik ortamında beklenmedik durumlara cevap verecek araçlara sahip olduklarının altını çizen Draghi, durgunluğu çözecek araçların bulunduğunu açıkladı. Draghi, bugün ECB’nin Yönetim Konseyi'nde faiz artışının zamanını ve net varlık alımlarını tekrardan başlatmayı konuşmadıklarına değinerek, bankanın para politikasının genişleyici kaldığını vurguladı.
 
MANŞET ENFLASYONU DÜŞEBİLİR
 
Risk dengesinin aşağı yönlü hareket ettiğini yineleyen Draghi, orta vadede, yerel fiyat baskısını ve manşet enflasyondaki gelişmelerin desteklenmesi açısından hâlâ önemli bir miktarda teşvike ihtiyaç bulunduğunu tekrarlayarak, manşet enflasyonun önümüzdeki aylarda düşmesinin olası olduğunu savundu.
 
LİKİDİTE GEREKTİĞİNDE ULAŞILABİLİR TUTULACAK
 
Draghi, net alımların bu ay itibarıyla sona ereceğini anımsatarak, bunların bölgenin ekonomik olarak toparlanmasına öncülük ettiğini açıkladı. Düşük faizlerin bankaların kârlılıkları üzerindeki etkisini yakından takip ettiklerini aktaran Draghi, likiditeyi gerektiğinde ulaşılabilir tutma niyetinde olduklarını söyledi.
 
Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yönetim Konseyi'nde faiz oranlarının değiştirilmemesi kararı alındığını, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te bırakıldığını dünya kamuoyuyla paylaştı.
 
ECB, net varlık alım miktarının da bu sene sonu itibarıyla sona ereceğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol