kapat ikonu

Avrupa hava trafiğine en fazla Türkiye katkı sağladı

Türkiye’nin, yüzde 8,4 büyümeyle Avrupa hava trafiğine en fazla katkı sağlayan ülke olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin 1 Nisan-30 Eylül tarihlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla Avrupa hava trafiğine en fazla katkı sağlayan ülke olduğu açıklandı. Öte yandan Türkiye’nin Avrupa hava trafiği ağ yönetimi sisteminde ilk sıraya oturduğu vurgulanırken, Eurocontrol de Türkiye’ye havacılığa katkılarından dolayı teşekkür etti. Bununla birlikte hava trafiğindeki gelirinin yüzde 39,6'sı THY tarafından gerçekleştirildi.
 
AVRUPA HAVA TRAFİK AĞ YÖNETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) internet sitesinde paylaşılan duyuruda, Türkiye’nin, hava trafiğindeki artış ve gecikmelerin azaltılmasına yönelik iyileşmeler bakımından, Avrupa hava trafik ağ yönetimi listelerinde ilk sıraya yerleştiği bilgisi yer aldı.
 
EUROCONTROL’DEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR
 
Avrupa Havacılık Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol), Türkiye'nin sivil havacılıkta yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde gösterdiği performanstan dolayı, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici'ye gönderdiği mektupla, ülkenin Avrupa hava trafiğine katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu.
 
1 Nisan-30 Eylül döneminde geçen yılın aynı dilimine göre yüzde 8,4 büyüyen Türkiye, Avrupa hava trafiğine en fazla katkı sağlayan ülke olarak göze çarptı.
 
TÜRKİYE’DE GECİKME AZALDI
 
Eurocontrol teşkilatının raporunda, teşkilat ağı içinde hava trafik akış yönetimindeki gecikme oranının geçen yılın ikinci ve üçüncü çeyreği bakımından yüzde 79 arttığı belirtildi. Türkiye'de ise aynı dönemde uçuşlarda meydana gelen gecikmelerde yüzde 47,3 azalma kaydedildiği ifade edildi.
 
YÜZDE 5,8’DEN 1,7’LERE GERİLEMESİ MEMNUNİYETLE KARŞILANDI
 
Bu oranın tüm Avrupa uçuş ağı içinde yüzde 1,7'lik gecikmeye denk geldiği kaydedildi. 2017'de Türkiye'nin, Avrupa hava trafiğindeki toplam gecikme oranının yüzde 5,8'den yüzde 1,7'lere kadar gerilemesi, memnuniyetle karşılandı.
 
TÜRKİYE, AVRUPA’YA GÖRE ÇOK İYİ PERFORMANS GÖSTERDİ
 
15 dakikadan fazla gecikmeli yapılan uçuşların olduğu yerlerden Atatürk Havalimanı'nda gecikme oranının yüzde 25, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise yüzde 21 olduğuna işaret edilen raporda, Türkiye'nin söz konusu kategoride yüzde 28 olan Avrupa ortalamasına göre çok daha iyi bir performans gösterdiğine değinildi.
 
GELİRİN YAKLAŞIK YÜZDE 40’I THY’DEN
 
Türk hava sahasını kullanan hava yolu şirketlerinden tahsil edilen yol ücretlerinin, Avrupa yol ücretleri/uçuş gelirlerine en fazla katkı sağlayan ilk 10 hava yolu içinde Türk Hava Yolları’nın (THY) ilk sırada yer aldığı belirtildi. Raporda, bu sahada hava trafiğindeki toplam 193,6 milyon avroluk gelirin yüzde 39,6'sının THY tarafından sağlandığına da dikkati çekildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol