kapat ikonu

Avrupa Birliği İngiltere'den parasını geri istedi

Son dönemlerde İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yaşanan anlaşmazlıklara harcama krizinin damga vurdu.

  • Gündem
  • 21 Temmuz 2017 08:25
  • Son Güncelleme: 21 Temmuz 2017 17:20
Avrupa Birliği ile İngiltere arasında yaşanan tartışmalar son bulmuyor. İngiltere'nin geçtiğimiz yıl yapmış olduğu referandum sonrasında kurucu üyesi olduğu Avrupa Birliği'nden çıkma kararı sistemlerin değişmesine neden olmuştu. Avrupa Birliğinin olumsuz bir tavır sergilemesinin ardından çıkış işlemlerinin çeşitli zorluklarla devam edeceği iddia edilmişti. Tüm bunların ardından İngiltere ile Avrupa Birliği arasında konunun sonlandırılması için görüşmelerin devam ettiği açıklandı.
 
Geçtiğimiz günlerde Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire Avrupa Birliğinin lehine olacak bazı isteklerde ve iddialarda bulundu. İngiltere'nin birlikten sorunsuz bir şekilde ayrılması için şimdiye kadar birliğe olan borçlarının tamamının ödenmesi gerektiğini iddia etti. Yapılan açıklamalarda konunun görüşülüp orta yolun bulunması gibi bir durumun asla olmadığı ve bu süreç içerisinde kararlarının net olduğunu belirtti.
 
Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yapılan açıklamalarda İngiltere hedef alındı. Birlikte ayrılma kararının birliğin güvenilirliğini sarsmasından dolayı durumu zorlaştırmak için İngiltere'nin yüklü bir miktar para ödemesi gerektiği konusunda düşünceler giderek artıyor. Bu konuya en son destek veren tarafın ise Fransa olması iki ülke arasındaki ilişkilerinde zedelenmesine neden olacak gibi görünüyor. İngiltere'nin birliğe olan borçlarını ödemesi için gereken miktar hesaplandı. Buna göre borçların 100 milyar euroya kadar çıkabileceği belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol