kapat ikonu

Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 2'yi geçti

Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 2,1'e kadar yükseldi. AB'de ise geçen ay yıllık enflasyon yüzde 2,2 oldu…

Avro Bölgesi'nde ağustosta yüzde 2 olan yıllık enflasyonun, eylül ayı itibarıyla yüzde 2,1'e çıktığı belirtildi. Avrupa Birliği'nde ise eylülde yıllık enflasyon ağustosa göre değişmedi ve yüzde 2,2 seviyesinde olduğu kaydedildi.
 
Avro Bölgesi'nde ağustos ayında yüzde 2 olan yıllık enflasyonun, eylül ayında yüzde 2,1'e yükseldiği bildirildi.
 
YILLIK ÇEKİRDEK ENFLASYON YÜZDE 0,9
 
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan nihai verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde ağustos ayında yüzde 2 olan yıllık enflasyon oranı, eylül ayında yüzde 2,1'e kadar yükseldi. Bölgede, eylül ayı nihai yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 0,9 olarak açıklandı.
 
EN FAZLA ENFLASYON ENERJİDE
 
Avro Bölgesi’nde eylüldeki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, yıllık enflasyon oranı yüzde 9,5 ile en fazla enerjide gerçekleştiği görülüyor. Enerjinin ardından gıda yüzde 2,6, gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 1,3 ve hizmetler ve yüzde 0,3 ile enerji dışı sanayi ürünleri sıralamada yerini aldı. Enerji hariç tutulduğunda ise yıllık enflasyonun yüzde 1,3 olarak kaydedildiği ifade edildi.
 
AVRUPA’DA YILLIK ENFLASYON 14 ÜLKEDE ARTTI, 9 ÜLKEDE AZALDI
 
Avrupa Birliği'nde yıllık enflasyon ağustos ayına göre değişmeyerek yüzde 2,2 seviyesinde tamamlandı.
 
DANİMARKA EN DÜŞÜK ENFLASYON ORANINA SAHİP ÜLKE OLDU
 
AB’de eylül ayında en düşük yıllık enflasyon yüzde 0,5 ile Danimarka oldu. Danimarka’yı yüzde 1,1 ile Yunanistan takip ederken yüzde 1,2 ile İrlanda da bu sıralamada üçüncü oldu.
 
ROMANYA EN FAZLA ENFLASYON ORANINA SAHİP ÜLKE OLDU
 
Yüzde 4,7 ile en fazla enflasyon oranına sahip ülke Romanya olurken, Romanya’yı yüzde 3,7 ile Macaristan ve yüzde 3,6 ile Bulgaristan takip etti.
 
BİRLEŞİK KRALLIK VERİLERİ BELİRTİLMEDİ
 
Avrupa Birliği’nde verisi mevcut ülkeler sıralamasında yıllık enflasyon ağustosa nazaran 9 ülkede azaldı, 14 ülkede de artış gösterdi. 4 ülkede ise durum değişmedi. Öte yandan Birleşik Krallık’a ilişkin veriler bildirilmedi.
 
ENFLASYON BEKLENİLENİN ÜSTÜNDE GERÇEKLEŞTİ
 
Nihai verilere göre, yıllık enflasyon, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) tüm Avro Bölgesi için hedeflediği "yüzde 2'nin hemen altında ancak yüzde 2'ye yakın" seviyesinin üstünde geldiğinin altı çizildi.
 
Avro Bölgesi'nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan ECB’nin, bölgede fiyat istikrarını sağlamak amacıyla varlık alım programı ve düşük faiz politikasını da kapsayan tedbirleri uygulama konusunda yetkisi bulunuyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol